Aloé, orvosi

Az Aloé, orvosi népies neve: Aloe Vera, Aloé. Az Aloé, orvosi leírása A liliomfélék (Liliaceae) családjába tartozó évelő növény. Mintegy 300 fajt sorolnak az aloék nemzetségébe. Örökzöld, pozsgás növény. Húsos, pettyezett levelei tömött tőrózsában állnak, amelyek zöld, szürkés- vagy kékeszöld színűek. A meleg száraz, mediterrán régiót kedveli. Élőhelye Afrika és Nyugat-India. Magvetéssel szaporítható, illetve a legtöbb aloé sarjakat nevel, melyekről szaporíthatók is. Április-május a legjobb szaporítási időszak. Az Aloé, orvosi elterjedése – Hogyan gyűjtsük az Aloé, orvosi gyógynövényt? A növény leveleit használják gyógyászati célokra, melyek egyes részeit különböző célra hasznosítják. Az a sűrű kocsonyás nedv, a növény leveleinek belső részéből származik. Az aloé gél a levél központi területén lévő parenchima sejtek által termelt nyákos anyag, a külső levél epidermisz alatt …

Tudjon meg többet ➢

Árnika

Az Árnika népies neve: Angyalital, anyagyökér, kappanfű, máriafű, olaszútifű. Az Árnika leírása A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik. Rendszertani neve is elárulja, hogy Európa magasabb hegyvidékeinek növénye. Hazánkban ritka és védett növény. Tőlevélrózsás növény, levelei elliptikusak, szárölelők, és 1-3-asával keresztben, átellenesen állnak. A fészekvirágzat 1-3 5-8 cm átmérőjű sárga, csöves- és nyeles virágból áll. Az Árnika elterjedése Sovány réteken, mocsárréteken fordul elő. Európában széles körben elterjedt az alpesi régióban. Hogyan gyűjtsük az Árnika gyógynövényt? A növény virágzatát használják gyógyteakészítésre. A növény a magasabb hegyvidékeken június, július folyamán virágzik. Vadon növő példányainak gyűjtése tilos, mert védett. Termesztése és a szaporítóanyag beszerzése az Országos Környezetvédelmi, Vízügyi Felügyelőség engedélyével lehetséges. Az Árnika hatóanyagai: Szeszkviterpén-laktonok, különösen helenalin és dihidro-helenalin, illetve ezek észterei; illóolaj, flavonoidok, kumarin, …

Tudjon meg többet ➢

Cickafark, közönséges

A Cickafark népies neve: Cickafarkkóró, cickóró, csontvirág, egérfarkúfű, ezerlevelűfű, orvosi cickafark. A Cickafark, közönséges leírása A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik. Legelőkön, réteken, utak mentén gyakori, szürkés zöld, évelő növény. Íze aromás, kesernyés. Csak a fehér virágú cickafark-fajok rendelkeznek gyógyhatással. Szálas-lándzsás levelei 2-3-szorosan szárnyasan összetettek. Számos 4-9 mm széles fészekvirágzata sátorozó bugát alkot. Az egyes fészkek 4-6 sugárvirága fehér vagy rózsaszín. Alak-gazdag faj. A Cickafark, közönséges elterjedése Rétek, legelők, gyepek, útszélek. Hazája Európa, Ázsia. Hogyan gyűjtsük a Cickafark, közönséges gyógynövényt? A drog a virágzó növény föld feletti részei a vastag szárrészek nélkül. A cickafarkvirágot üde nyílásában kell gyűjteni. Fűként gyűjtve a növény virágzó, leveles szárát kell legfeljebb 30-40 cm hosszúságban levágni, ha pedig levelét gyűjtjük, akkor a tavaszi friss tőleveleket kell …

Tudjon meg többet ➢

Dió (Közönséges diófa)

A Dió (Közönséges diófa) népies neve: Kulcsos dió. A Dió (Közönséges diófa) leírása A diófafélék (Juglandaceae) családjába tartozik. Perzsiából és Közép-Ázsiából származik. Gyorsan növő, hosszú életű fa. Kertek, gyümölcsösökbe, házak udvarára gyakran ültetik, utak mellett is számtalan helyen megtalálható. Csonthéjas termése a dió. Terebélyes fa, levelei 7-9 elliptikus ép szélű levélkéből tevődnek össze. A porzós virágok csüngő barkát alkotnak, a termős virágok 2-3-as csomókban állnak az ágvégeken. Csonthéjas diótermése sima, húsos, éretlen állapotban zöld, később barna héj veszi körül. A Dió (Közönséges diófa) elterjedése A növény a Balkán-félszigeten, Délkelet-Ázsiában, Kínában őshonos. Máshol telepítik és sok helyen meghonosodott. Hogyan gyűjtsük a Dió (Közönséges diófa) gyógynövényt? Gyógyászati célra a növény levelét, termésének külső húsos burkát (diókopács), és a népi gyógyászatban a csonthéjon …

Tudjon meg többet ➢

Fekete nadálytő

A Fekete nadálytő népies neve: Forrasztófű, kövesnadály, madárgyökér, madárlevél, sarkosfű, fekete gyopár. A Fekete nadálytő leírása Az érdeslevelűek (Boraginaceae) családjába tartozik. Évelő növény, megtalálható vízpartok, árokpartok, erdőszélek, nedves rétek közelében. A gyökeret általában tavasszal gyűjtik, virágzás előtt. Érdesen szőrös növény, levelei tojásdad lándzsásak, mindkét végükön elkeskenyedők. A levélnyél szárnyas, a szárnyak az alatta álló levélig lefutók. Az 1-2 cm hosszú párta henger alakú. 5 rövid cimpájú, színe többnyire ibolyás-piros, de sárgásfehér is lehet. A csészelevelek hosszan kihegyezettek. 4 makkocska termése sima és fényes. A Fekete nadálytő elterjedése Nedves rétek, patakpartok, útszélek. Európa és Ázsia mérsékelt éghajlatú vidékein. Hogyan gyűjtsük a Fekete nadálytő gyógynövényt? A gyógyászatban a növény gyökere adja a drogot, de alkalmanként a levelét is hasznosítják. A gyökérdrog (Symphyti …

Tudjon meg többet ➢

Fokhagyma

A Fokhagyma népies neve: Büdös hagyma. A Fokhagyma leírása A fokhagyma tulajdonképpen úgy működik, mint egy erős antibiotikum. Kiváló antioxidáns, csökkenti a vérnyomást, a koleszterin és triglicerid szintjét. Egyes szakértők szerint a fokhagyma igazán akkor hatásos, ha frissen fogyasztjuk és nem feldolgozva, kapszula vagy por formájában. A fokhagyma évelő, hagymás növény, több ezer éve gyógyszerként használják. Termesztik. A fokhagyma jellegzetes, intenzív szagát kéntartalmú vegyületek, a (di)allil-szulfidok okozzák. Hagymája hosszúkás, fehér buroklevelekkel takart fiókhagymákból épül fel. A szár középső részéig fejlődő levelek laposak, egyenesek, molyhos bevonatúak, szélük érdes. Gömbös álernyővirágzatát kevés számú fehéres vagy pirosas virág alkotja, megközelítően 3 mm hosszú lepellevelekkel és sarjhagymákkal. A Fokhagyma elterjedése Különösen Dél-Európában gyakran termesztett növény, hazája Közép-Ázsia. Hogyan gyűjtsük a Fokhagyma gyógynövényt? A gerezdeket …

Tudjon meg többet ➢

Kamilla, orvosi székfű

A Kamilla, orvosi székfű népies neve: Orvosi székfű, bubulyka, katóka, pipiske, anyafű, szentivánpipitér, szüzekanyja, anyaméhfű, teafű, piperefű. A Kamilla, orvosi székfű leírása A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik. Az ország minden táján megtalálható, kedveli a szikes legelőket, száraz réteket. Jellegzetes fehér szirmú sárga fészkű virág. 20-40 cm magas, egyéves növény. Termesztik is. Illatos, felálló hajtásrendszerű növény. Levelei 2-3-szorosan sallangosan osztottak. Fészkei 10-25 mm szélesek, a vacok virágzáskor megnyúlik, üreges, a vacokkúpot sugárvirágok alkotják. A Kamilla, orvosi székfű elterjedése Gabonatáblák, ruderális területek, szinte az egész világon termesztik. Hazája a Földközi-tenger keleti medencéjének vidéke. Hogyan gyűjtsük a Kamilla, orvosi székfű gyógynövényt? Június-július Fejletlen virágzatát ne gyűjtsük, de ha túl nyílik az sem jó, mert akkor a száradást követően széthullik „ellisztesedik”. Szedőfésűvel gyűjtik. A …

Tudjon meg többet ➢

Körömvirág

A Körömvirág népies neve: Gyűrűvirág, kenyérbélvirág, orvosi körömvirág. A Körömvirág leírása A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik, egyéves kerti növény. Dél- és Kelet-Európából származik. Aromás növény, finoman szőrözött, tojásdad-lándzsás levelekkel. A felsőbb levelek alapja elkeskenyedik, a levelek ülők. 3-7 cm átmérőjű fészekvirágzata sárga-narancsszínű csöves és nyelves virágokból áll, vagy minden virág nyeles. A Körömvirág elterjedése Régóta ismert gyógy- és dísznövény, nem tudjuk honnan származik. Hogyan gyűjtsük a Körömvirág gyógynövényt? A virágzás kezdetén nyílásukban szedik fészkes virágzatát, de ennél értékesebbek a fészekből kiszedett nyelves karima- vagy sugárvirágok. Nyáron június-július hónapban gyűjtik. A Körömvirág hatóanyagai: Triterpén-alkoholok: faradiol és taraxaszterol; triterpén-szaponinok, illóolaj, főkomponens kadinol, karotinoid, flavonoid, poliszacharidok. A Körömvirág felhasználása: A drog gyulladásgátló és sebkezelő hatását mindenekelőtt a faradiolnak köszönheti. Kenőcsként szívesen alkalmazzák sebkezelésre, …

Tudjon meg többet ➢

Lándzsás útifű

A Lándzsás útifű népies neve: Kígyófű, kígyónyelvűfű, lúdnyelvűfű, hálófű, gyíkfű, útilapu. A Lándzsás útifű leírása Az útifűfélék (Plantaginaceae) családjába tartozik. Rétek, utak mentén, legelőkön, parlagokon élő, évelő növény. Apró, fehér virágja van; áprilistól júniusig nyílnak. Két közeli rokona a széles levelű útifű (Plantago maior L.) és a közepes levelű útifű (Plantago media L.) . Gyógyászatilag mind a három faj levelei felhasználhatók, de a lándzsás útifű levele a leghatásosabb. Tőlevélrózsás növény. Levelei keskeny-lándzsásak 3-7 hosszanti érrel. Virágai 1-3 cm hosszú, tojásdad, később hengeres füzérben állnak. A tőkocsány hosszabb, mint a levelek. Pártája négytagú, szegélye barnás. A porzók sárgásak. A Lándzsás útifű elterjedése Rétek, száraz gyepek, ruderális területek. Európában, Ázsiában honos, világszerte elterjedt. Hogyan gyűjtsük a Lándzsás útifű gyógynövényt? A lándzsás útifűnek …

Tudjon meg többet ➢

Orbáncfű, közönséges

Az Orbáncfű, közönséges népies neve: Csengőfű, csengőlinka, kozmadinor, lyukaslevelűfű, Szent Antal virága, Szent János füve, Jézus füve. Az Orbáncfű, közönséges leírása Az orbáncfűfélék (Guttiferae) családjába tartozó évelő növény, amely erdőszélek, füves, cserjés helyek gyakori növénye. Dúsan ágas szárán 2 hosszanti él fut végig. A hosszúkás vagy tojásdad levelek áttetszőn pontozottak. Virágai sátorozó bogernyőben nyílnak. A sziromlevelek szegélye feketén pettyezett, hosszúságuk 13 mm-t érhet el. A csészelevelek finoman kihegyezettek. Az Orbáncfű, közönséges elterjedése Útszélek, cserjések, sovány gyepek. Hazája Európa, Ázsia. Hogyan gyűjtsük az Orbáncfű, közönséges gyógynövényt? A növény felső virágos hajtását június-július folyamán gyűjtik. Ha a virágot ujjaink között szétmorzsoljuk, sötétpirosas levet ereszt. Az Orbáncfű, közönséges hatóanyagai: A növény illóolajat, cseranyagot, flavonoidokat (hiperozidot), naftodiantronokat (hipericint) tartalmaz. Az Orbáncfű, közönséges felhasználása: A …

Tudjon meg többet ➢