Álmatlanság gyógyítása gyógynövényekkel

Belsőleg Készítsünk forrázatot a következő növények azo­nos mennyiségeit összekeverve: Chamomilla recutita Valeriana officinalis Scutellaria sp.Nepeta cataria Betonica officinalis Mentha spicata Használjunk 28 g keveréket 2 csészényi vízhez és és hagyjuk benne ázni 10 percig; a teát lefekvés előtt igyuk meg. Abban az esetben ha nagyon valószínűtlen álmokat látunk, vagy nincs elég időnk az alvásra, készítsünk forrázatot az alábbiakból: Piper methysticum – 4 rész Medicago satrva – 1 rész Mentha piperita –  1 rész Rubus ideaeus lévél – 1 rész Melissa officinalis – 1 rész A forrázat erősségét változtassuk az igényeknek megfelelően, és édesítsük mézzel. A mámorbors (Piper methysticum) zsibbadó érzést válthat ki a nyelvben. Külsőleg Töltsünk meg egy kispárnát komlóval (Humulus lupulus) és fekete ürömmel (Artemisia vulgaris), és aludjunk ezen, …

Tudjon meg többet ➢

Bazsalikom (Ocimum basilicum)

A Bazsalikom népies neve: Királyfű, németbors. A Bazsalikom leírása Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik. Ázsia, Amerika, Afrika melegebb vidékein őshonos, hazánkban termesztik. Egyéves illatos, leginkább fűszerként elterjedt gyógynövény. Fűszeres illatú növény, tojásdad levelei kihegyezett csúcsúak, épszélűek, csipkések, vagy bevagdaltak, néha pirosra színeződnek. Virágzata laza álfüzér, kis virágai többnyire hatosával álörvöket alkotnak. Az ajakosvirágok színe fehér, sárgás, vagy pirosas, hosszúságuk 7-15 mm. A bazsalikomból készült tea jó az emésztési zavarokra, gyomorrontásra, lázra, meghűlésre, influenzára, vese- és húgyhólyagbántalmakra, fejfájásra, görcsökre, hányingerre, hányásra, székrekedésre, idegességre, illetve ideges tünetekre,  mivel szélhajtó, lázcsillapító, serkentő, vértisztító, vizelethajtó és idegerősítő hatása van. A Bazsalikom elterjedése Hazája India, melegebb vidékeken világszerte termesztik. Hogyan gyűjtsük a Bazsalikom gyógynövényt? A szár virágos, leveles felső részét hasznosítják gyógyászati célokra. Fűszer céljára …

Tudjon meg többet ➢

Fejfájás gyógyítása gyógynövényekkel

Belsőleg Készítsünk teát az alábbi gyógynövények egyen­lő mennyiségeiből: Scutellaria sp. Valeriana officinalis Rosmarinus officinalis Chamomilla recutita Mentha piperita Igyunk meg 1/2-ed csészével minden órában a forrázatból, melyet szorosan lezárt edényben készí­tünk el. Külsőleg Dörzsöljünk a homlokunkra és halántékunkra ser­kentő hatású olajat, például gyömbérből (Zingi­ber officinale), borsmentából (Mentha piperita), kúszó fajdbogyóból (Caultheria procumbens), vagy „Tigris Balzsam”-ot, „illóolajos Balzsam”-ot  (utóbbi kettő Kínából származó, kereskedelemben kapható készítmény). Megjegyzés: Gyakran oka a fejfájásnak a be­lek és a gyomor működési zavara, máskor viszont stresszes, feszült állapot, megint máskor a vese vagy a májműködés gyengesége eredményezi. A belek működését és az emésztést rendbe kell hozni, esetleg enyhe hashajtóval, mint amilyen a vastagbél tonik.

Fokhagyma

A Fokhagyma népies neve: Büdös hagyma. A Fokhagyma leírása A fokhagyma tulajdonképpen úgy működik, mint egy erős antibiotikum. Kiváló antioxidáns, csökkenti a vérnyomást, a koleszterin és triglicerid szintjét. Egyes szakértők szerint a fokhagyma igazán akkor hatásos, ha frissen fogyasztjuk és nem feldolgozva, kapszula vagy por formájában. A fokhagyma évelő, hagymás növény, több ezer éve gyógyszerként használják. Termesztik. A fokhagyma jellegzetes, intenzív szagát kéntartalmú vegyületek, a (di)allil-szulfidok okozzák. Hagymája hosszúkás, fehér buroklevelekkel takart fiókhagymákból épül fel. A szár középső részéig fejlődő levelek laposak, egyenesek, molyhos bevonatúak, szélük érdes. Gömbös álernyővirágzatát kevés számú fehéres vagy pirosas virág alkotja, megközelítően 3 mm hosszú lepellevelekkel és sarjhagymákkal. A Fokhagyma elterjedése Különösen Dél-Európában gyakran termesztett növény, hazája Közép-Ázsia. Hogyan gyűjtsük a Fokhagyma gyógynövényt? A gerezdeket …

Tudjon meg többet ➢

Gyógynövények alkalmazásának elmélete

A növényekkel való gyógyítás alkalmasint igen egyszerű tudomány. Hajdanán a gyógynövényekről azt tartották, hogy mindegyiknek csak egy-egy eré­nye, egy bizonyos haszna van. Va­lójában egy-egy gyógynövény a betegségek egész sorának gyógyítására használható. Ha valaki elmegy egy könyvesboltba és átfut­ja a gyógynövényes könyvek kínálatát, könnye­dén bukkanhat mindent felölelő, enciklopédikus művekre, bennük gyógynövények százaiból összeállított számtalan speciális receptre. Éppen ebben rejlik a veszély a herbológiával ismerke­dők és foglalkozók számára: tudniillik el­vesznek ebben a bonyolult szövevényben, ugyan­akkor elképzelhető, hogy nem szerzik meg az egyszerű és alapvető tapasztalatokat kisebb számú gyógynövénnyel sem. Természetesen a bonyolultságnak is megvan a létjogosultsága, hiszen a gyógynövények össze­tettsége végső fokon meg kell feleljen az egyén, a szervezet összetettségének. Mindazonáltal el­sőként mindenkinek meg kell ismerkednie a gyógynövény használatának legfontosabb alap­elveivel. A …

Tudjon meg többet ➢

Gyógynövények tulajdonságai

A gyógynövények igen lényeges vonása, hogy bennük különböző gyógyító tulajdonságok tár­sulnak. Minden fajnak specifikus hatása van a szervezet egyes részeire, bizonyos szervrendsze­rére, ugyanakkor bizonyos mértékben rendelkez­nek teljesen általános hatással is. Ha gondosan mérlegeljük, hogy a kezelendő betegség mely gyógynövényekkel és mely terápiával orvosolható a legsikeresebben, akkor lehetővé válik, hogy a betegség egészével késedelem nélkül szembe szálljunk, így gyors javulás, gyógyulás érhető el minden érintett szervben a gyógynövény lehető legkisebb adagjával. Minden gyógynövény vegyületek százait tar­talmazza, amelyek valamilyen hatást gyakorol­nak a szervezetre. Ezeknek a vegyületeknek leír­hatók élettani hatásaik, sajátosságaik, így tud­juk, hogy sok növény a csersavaktól összehúzó és vérzéscsillapító hatással rendelkezik, mások aromás illóolajoknak köszönhetik izzasztó, ser­kentő és szélhajtó sajátságukat. A gyógynövényes gyógyítás sok évszázados gyakorlata folyamán kifejezések, fogalmak szá­zai születtek …

Tudjon meg többet ➢

Kámforfa

Neve: Kámfor, Kámforfa (Cinnamomum camphora Laureaceae) Felhasznált részei, azaz a drogok: Leveléből kivont mézgagyantája. A Kámforfa fűszeres, keserű ízű, meleg, belső­leg mérgező. Érintett szervek: Szív, tüdő, máj. A Kámforfa hatóanyagai Tartalmaz egy jobbra forgató ke­tont, illóolajat, amelynek fő alkotóeleme a D-kámfor, és egyéb anyagokat. A kámforfa felhasználása A kámfor elsősorban kámforos olaj formájában ismert, amit a kámforfa kristályainak oliva- vagy más semleges olajban való oldásával állítanak elő. A kámforos olajat heveny vagy idült tüdő és hörgő megbetegedések kezelésére a bőrbe kell dörzsölni a tüdő fölött. Fagyás esetén közvetle­nül a fagyott végtagra, a fagyás okozta fekélyre kell tenni, balzsamként pedig izomfájdalmak ke­zelésére használható. Minthogy mérgező és vi­gyázatlanul alkalmazva esetleg végzetes is lehet, belsőleg csak igen óvatosan, kis adagokban sza­bad használni. A …

Tudjon meg többet ➢

Kerti ruta

Kerti ruta gyógynövény

Neve: Kerti ruta (Ruta graveolens Rutaceae) A Kerti ruta felhasznált részei, avagy a drogok: Föld feletti részek. A Kerti ruta íze Keserű, csípős, meleg. A Kerti ruta alkalmazása Máj, lép, idegek, inak, méh, keringés. A Kerti ruta összetevői Illóolaj, flavonoidok, ezen belül rutin, csersav, pektin, kolin. A Kerti ruta hatása Görcsoldó, menstruációt elősegítő, ser­kentő, bőrizgató. A kerti rutát ideggörcsök, neuralgia, sérülés, gör­csök kezelésére, a feszült izmok és inak ellazítására használják külsőleg, alkoholos tinktúra, vagy olaj formájában. Alkalmazható belsőleg is, de csak módjával. A fülfájás enyhítésére csep­pentsünk néhány csepp olajat (amely a szoká­sos eljárással, az összezúzott növény olívaolajba ártatásával készíthető) egy vattapamatra és dug­juk a fülbe; gyereknek, felnőttnek egyaránt hasz­nál. A kínaiak gyógyászat nyugtatónak használja a ruta tinktúráját, valamint reumás fájdalmak …

Tudjon meg többet ➢

Májbetegségek gyógyítása gyógynövényekkel

Belsőleg Keverjük össze egyenlő arányban az alábbiakat: Acorus catamus Prunus serotina kéreg Gentiana sp. Mahonia aquifolium gyökér Rhamnus purshiana kéreg Hydrastis canadensis Taraxacum officinálé gyökér Dioscorea paniculata gyökér Lobelia inflata Zingiber officinálé gyökér Glycyrrhiza glabra A keveréket töltsük „00”-ás kapszulákba és ve­gyünk be naponta 3×2 darabot egy csésze pity­pang (Taraxacum officinale) teával 1/2 órával étkezés előtt, hogy segítsük az emész­tést, illetve étkezés után, hogy serkentse az epe elválasztását és kifejtse jótékony hatását a májra. Megjegyzés: A készítmény jót tesz máj-irritáció, görvélykór (scrofula), emésztési zavarok, szélképződés és székrekedés esetén.

Majoránna

A Majoránna népies neve: pecsenyevirág, majoranna Majoránna leírása Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik, mediterrán vidékeken őshonos, nálunk termesztett egyéves fűszernövény. Íze kellemes. Fűszeres illatú, szürkén molyhos növény. Levelei kerek-tojásdadok. Fehéres vagy rózsaszín virágai mintegy 4 mm hosszúak, a tömötten egymásra simuló murvalevelek hónaljában, illetve végálló álfüzérben nyílnak. Majoránna elterjedése Hazája Észak-Afrika, Délnyugat-Ázsia. Fűszernövényként termesztik, ritkán elvadul. Hogyan gyűjtsük a Majoránna gyógynövényt? A növény évente kétszer aratható, virágos leveles szárát július-augusztus folyamán gyűjtik. Majoránna hatóanyagai: „Főként szabinénhidrát-tartalmú illóolaj; csekély mennyiségben fenol-glikozidok, mint az arbutin; flavonoidok, típusos cserzőanyagok.” Hogyan gyűjtsük a Majoránna gyógynövényt? A növény föld feletti virágos, leveles szárát hasznosítják gyógyászati célokra. Illóolajat (szabinént), cserzőanyagokat, flavonoidokat tartalmaz. Majoránna felhasználása: A majoránna kiváló görcsoldó, izzasztó, szélhajtó, erő­sítő (tonizáló), köptető, serkentő és menstruációt …

Tudjon meg többet ➢