A gyógynövények alkalmazásának módjai

A gyógyítók a világ legtöbb részén csupán kis számú, és csak a környékbeli, illetve lakó­helyükhöz közeli vidékeken termő gyógynövé­nyek alkalmazásával végzik a gyógykezeléseket. Sikereik, eredményeik nem pusztán növényisme­retüknek köszönhetők, hanem annak is, hogy sokféle módon tudják alkalmazni azokat. Az egyik legáltalánosabban használt készítmény a gyógynövény-tea (herba-tea), ám ezen kívül még számos formája, módja van a felhasználás­nak, úgymint: Balzsam Beöntés Forró borogatás Füstbelégzés Hüvelyöblítés (irrigálás) Kenőcs Olajok Pakolás és tapasz Pilula („pirula”) Szirupok Szirupos orvosság (electuarium) Tinktúrák Végbélkúp és hüvelykúp Zselatin kapszula Az, hogy mely módszer kerül alkalmazásra, az számos tényezőtől függ. A különféle jellegű ké­szítmények nyújtotta lehetőségek ismeretében képesek leszünk kiválasztani az egyén számára és a betegség kezelésére legmegfelelőbb módszert és gyógynövényt. A leggyorsabb eredmény érdekében, különösen a súlyos, heveny …

Tudjon meg többet ➢

Dülmiriggyulladás gyógyítása gyógynövényekkel

Készítsünk főzetet a következő gyógynövények­ből: Eupatorium purpureum gyökér – 1 rész Arctostaphylos uva-ursi — 1 rész Echinacea angustifolia, vagy purpurea – 1 rész Petroselinum crispum gyökér – 1 rész Zingiber officinale gyökér – 1/2-ed rész Lobélia inflata – 1/2-ed rész Főzzük meg a keverék 28 g-ját 2 csészényi víz­ben és igyunk meg naponta 3-4 csészével, amíg a tünetek nem enyhülnek. Megjegyzés: A készítmény jó hatással van a ve­sére is, és ez is segít a dülmirigy (prosztata) panaszok enyhülésében.

Fehérfolyás gyógyítása gyógynövényekkel

Fehérfolyás (luekorrhoea). Belsőleg Készítsünk főzetet a következő gyógynövények egyenlő mennyiségéből: Arctostaphylos uva-ursi Petroselinum crispum gyökér Taraxacum officinale gyökér Arctium lappa gyökér Használjunk 28 g keveréket 2 csészényi vízhez. Igyunk meg 2 óránként egy csésze főzetet és ve­gyünk be hozzá 2 kapszula egyenlő rész kansasi kígyógyökérből (Echinacea angustifolia), aranygyökérből (Hydrastis canadensis) és mirhá­ból (Commiphora myrrha) összeállított porkeve­réket. Külsőleg Naponta egyszer végezzünk hüvelyöblítést fehér tölgy (Quercus alba) kérgéből vagy viaszgyökér (Myrica cerifera) kéregéből főzött teával. Megjegyzés: A kezelést 1-3 napos böjttel kell kezdeni, hacsak nem legyengült a szervezet, il­letve komolyabb elégtelenségek nem állnak fenn. A diéta legyen könnyű, vitaminokban és ásványi sókban gazdag, tápláló; fogyasszunk tehát sze­mes gabonaféléket, párolt zöldséget, valamint kevés babféleséget és tengeri moszatokat.

Gyengeség gyógyítása gyógynövényekkel

Belsőleg Főzzük a következő gyógynövényeket nyitott edényben: Medicago Sativa – 8 rész Symphytum officinale gyökér – 2 rész Arcticum lappa gyökér – 2 rész Panax ginseng – 1 rész Angelica sinensis – 1 rész Használjunk 113 g növényhez 4 csészényi vizet és főzzük a keveréket hozzávetőlegesen 1 órán át, majd szűrjük le. A folyadékot töltsük vissza az edénybe, adjunk hozzá egyenlő arányban mézet és maláta szirupot összességében a főzettel azo­nos mennyiségben (tehát a teljes térfogat végül a főzet kétszerese lesz). Tovább melegítve kevergessük 5 percig az elegyet, hogy az alkotórészek jól elkeveredjenek. Vegyünk be naponta 3-4×2 evőkanállal, leginkább evés előtt. Kitűnő kínai recept Astragalus membranaceus – 6 rész Panax ginseng – 3 rész Angelica sinensis – 3 rész Glycyrrhiza glabra …

Tudjon meg többet ➢

Hátfájdalmak gyógyítása gyógynövényekkel

Hátfájdalmak (gyakran vese, illetve húgyúti ere­detűek). Belsőleg Fogyasszunk vizelethajtó teát: Juniperus communis áltermés – 1 rész Arctostaphylos uva-ursi – 1 rész Petroselinum crispum gyökér – 1 rész Althaea officinalis gyökér – 1 rész Főzzünk lassú tűzön 56 g gyógynövénykeveréket 4 csészényi vízben 15 percig egy szorosan lezárt edényben, majd szűrjük le a levet és fogyasszunk belőle naponta 3-4×1 csészével. Használhatunk vizelethajtó-görcsoldó kombiná­ciót is: Chimaphila umbellata – 6 rész Valeriana officinalis – 1 rész Lobelia inflata – 1 rész Zingiber officinale gyökér – 1 rész Althaea officinalis gyökér – 1 rész Főzzünk lassú tűzön 56 g gyógynövénykeveréket 4 csészényi vízben 30 percen át, és igyunk meg naponta 3 csészével a teából. Ha szükséges többször is lehet, amíg a fájdalmak nem enyhül­nek. …

Tudjon meg többet ➢

Kislexikon a gyógynövények alkalmazásához

Alkaloidok Az alkaloidok Nitrogén atomot tartalmazó, jelentős élettani hatással rendelkező növényi eredetű vegyületcsalád. Az alkaloidok egy része igen erős méreg, kis mennyiségek bevétele is halálhoz vezethet. A gyógyászatban jelentős szerepet kapnak, megfelelő adagokban történő alkalmazásukkal számos betegség sikeresen kezelhető. Beöntés Lehet gyógyteás beöntést is alkalmazni (pl. kamilla vagy körömvirág), mikor gyulladást akarunk csökkenteni, vagy csak tisztítani szándékozunk. Colon-hydro terápia során is alkalmazható a gyógynövényes tisztítás. Bármilyen bélrendszeri elváltozás esetében azonban kérjük ki szakember véleményét! Borogatás Vízgyógyászati fizikális eljárás, a test meghatározott területén hideg illetve meleghatás alkalmazása. A hatás tovább fokozható bizonyos gyógynövény adalékokkal (zsurlóval, tölgyfakéreggel, kamillával). A hideghatás használható helyi ízületi gyulladás csökkentésére, a fájdalom mérséklésére és az anyagcsere fokozására. A gyógynövényt tiszta sodrófával jól összetörjük, pépesítjük, majd fehér vászonkendőre …

Tudjon meg többet ➢

Köhögés és torokfájás gyógyítása gyógynövényekkel

Belsőleg Készítsünk köhögés sűrítményt az azonos mennyiségben összekevert gyógynövényekből: Inula heleriium Prunus serotina kéreg Glycyrrhiza glabra Sympthytum officinálé gyökér Tussilago farfara Lobelia inflata A gyógynövények főzetét addig kell tovább főz­ni, amíg az sűrű nem lesz. Vegyünk be a szirupból 1-1 evőkanállal óránként, illetve szükség szerint. Töltsük zselatin kapszulákba a következő nö­vények egyenlő arányban összekevert porát: Ulmus fulva Myrica cerifera kéreg Symphytum officinálé gyökér Verbascum thapsus Vegyünk be 2 kapszulát 2 óránként 1-1 kávés­kanál fokhagymaolaj és 5-10 csepp Echinacea angustifolia tinktúra kíséretében. Sokat használ a fe­hér tölgy (Quercus alba) kéregből készült beön­tés is. Megjegyzés: A köhögés és a torokfájás leküz­désében gyakran jót tesz egy rövid böjt, vagy meleg zöldséglevesből és levesesre főzött sze­mes gabonákból álló diéta.

Szedés, termesztés, tárolás

Annak érdekében, hogy hatásosak legyenek a növényi gyógyformák (gyógytermékek), a gyógynövényeknek tar­talmazniuk kell hatóanyagaik lehető legteljesebb (optimális) mennyiségét, illetve minőségét. A gyógynövények hatóereje több tényezőtől függ:

  • A fajtól
  • A termőhelytől és az éghajlati viszonyoktól
  • A begyűjtés időpontjától
  • A Szárítás és tartósítás módjától
  • A tárolás feltételeitől
  • A tárolás formájától
  • A tárolás időtartamától

Akár magunk gyűjtjük be gyógynövényein­ket, akár boltban vásároljuk meg őket, jó ha tisz­tában vagyunk azokkal a tényezőkkel, ame­lyek befolyásolják a gyógyításra használt növé­nyek hatóanyag tartalmát.

Tudjon meg többet ➢

Vesekő gyógyítása gyógynövényekkel

Belsőleg Készítsünk főzetet az alábbi gyógynövényekből: Eupatorium purpureum gyökér – 2 rész Petrosellnum erispum gyökér – 2 rész Atthaea officinalis gyökér – 2 rész Lobelia inflata – 1/2 rész Zingiber officinale gyökér – 1/2 rész Főzzünk lassú tűzön 56 g gyógynövénykeveréket 4 csészényi vízben hozzávetőlegesen 1 órán át, amíg a folya­dékmennyiség a felére nem csökken. Ezután tar­tósítószer gyanánt adjunk hozzá azonos mennyi­ségű glicerint. Igyunk meg naponta 3×1/2 csé­szényit a készítményből. A fenti növényekből tinktúrát is készíthetünk; ebből 3×15 csepp a napi adag.