A gyógynövények alkalmazásának módjai

A gyógyítók a világ legtöbb részén csupán kis számú, és csak a környékbeli, illetve lakó­helyükhöz közeli vidékeken termő gyógynövé­nyek alkalmazásával végzik a gyógykezeléseket. Sikereik, eredményeik nem pusztán növényisme­retüknek köszönhetők, hanem annak is, hogy sokféle módon tudják alkalmazni azokat. Az egyik legáltalánosabban használt készítmény a gyógynövény-tea (herba-tea), ám ezen kívül még számos formája, módja van a felhasználás­nak, úgymint: Balzsam Beöntés Forró borogatás Füstbelégzés Hüvelyöblítés (irrigálás) Kenőcs Olajok Pakolás és tapasz Pilula („pirula”) Szirupok Szirupos orvosság (electuarium) Tinktúrák Végbélkúp és hüvelykúp Zselatin kapszula Az, hogy mely módszer kerül alkalmazásra, az számos tényezőtől függ. A különféle jellegű ké­szítmények nyújtotta lehetőségek ismeretében képesek leszünk kiválasztani az egyén számára és a betegség kezelésére legmegfelelőbb módszert és gyógynövényt. A leggyorsabb eredmény érdekében, különösen a súlyos, heveny …

Tudjon meg többet ➢

Hátfájdalmak gyógyítása gyógynövényekkel

Hátfájdalmak (gyakran vese, illetve húgyúti ere­detűek). Belsőleg Fogyasszunk vizelethajtó teát: Juniperus communis áltermés – 1 rész Arctostaphylos uva-ursi – 1 rész Petroselinum crispum gyökér – 1 rész Althaea officinalis gyökér – 1 rész Főzzünk lassú tűzön 56 g gyógynövénykeveréket 4 csészényi vízben 15 percig egy szorosan lezárt edényben, majd szűrjük le a levet és fogyasszunk belőle naponta 3-4×1 csészével. Használhatunk vizelethajtó-görcsoldó kombiná­ciót is: Chimaphila umbellata – 6 rész Valeriana officinalis – 1 rész Lobelia inflata – 1 rész Zingiber officinale gyökér – 1 rész Althaea officinalis gyökér – 1 rész Főzzünk lassú tűzön 56 g gyógynövénykeveréket 4 csészényi vízben 30 percen át, és igyunk meg naponta 3 csészével a teából. Ha szükséges többször is lehet, amíg a fájdalmak nem enyhül­nek. …

Tudjon meg többet ➢

Mérges szömörce okozta gyulladás gyógyítása gyógynövényekkel

Mérges szömörce (rhus toxicodendron) okozta gyulladás. Belsőleg Használjuk a következő vértisztító készítményt: Larrea tridentata – 1 rész Rumex crispus – 2 rész Echinacea angustifolia, vagy purpurea – 2 rész Tegyük a porkeveréket zselatin kapszulákba és vegyünk be 2 óránként 2 darabot belőle. A viszketés csillapítására és a fájdalom eny­hítésére szolgálnak a következő görcsoldók: Piper methysticum – 2 rész Valeriana officinalis – 1 rész Cimicifuga racemosa – 1 rész Lobelia inflata – 1/2 rész A porkeverékkel töltsük meg a zselatin kapszulá­kat és vegyünk be ezekből napjában 3×2 da­rabot. Készítsünk méregtelenítő teát Chrysanthemum morrifolium és Lonicera japonica virágainak nagyjából egyenlő mennyiségben való felhasz­nálásával. Külsőleg Tegyünk a bőrre pakolást az alábbi gyógynövé­nyekből: Symphytum officinale gyökér Althaea officinalis gyökér Ulmus fulva Aloe vera Hamamelis …

Tudjon meg többet ➢

Mustármag

A mustármag gyógynövény hatásai, alkalmazása

Latin neve: Brassica nigra. A mustármag bőrpírt előidéző, bőrizgató, ser­kentő, vizelethajtó, vértisztító hatású gyógynövény, míg na­gyobb mennyiségben hánytatószerként funkcionálhat. A meleg vízbe tett egy kávéskanálnyi összetört mustármag enyhe hashajtó és vértisztító hatá­sú, míg egy evőkanálnyi mennyisége gyorsan meghánytat. Külsőleg a mustárolaj helyi keringésélénkü­lést eredményez. A mustártapaszhoz keverjük hideg vízzel sűrű péppé a mustármag porát, majd kenjük szét egy pamutvászon anyagon. Tegyünk egy vékony anyagot a bőrre és erre helyezzük a mustártapaszt. A pakolást addig tartsuk a bőrön, amíg az égető érzés kíséreté­ben ki nem pirosodik. Ekkor a tapaszt távolítsuk el, a maradék mus­tárt mossuk le a bőrről. A mustártapasz fájdalmakra, rándulásra, gör­csökre, és olyan hideg területekre jó, ahol kerin­gésélénkítésre van szükség. Érzékeny területekre, lágy bőrfelületre ne te­gyük. Ha túl erősnek …

Tudjon meg többet ➢