Aranyér gyógyítása gyógynövényekkel

Aranyér (aranyeres csomó). Belsőleg Készítsünk teát a következőkből: Taraxacum officináié – 2 rész Cichorium intybus – 1 rész Rhamnus purshiana – 1 rész Mahonia aquifolium – 1 rész Glycyrrhiza glabra – 1/2-ed rész Készítsünk főzetet 28 g gyógynövény-keverék és 2  csészényi víz felhasználásával. Fogyasszunk el naponta 2-3x 1/2 csésze teát. Külsőleg Társítsuk a következőket: Hamamelis virginrana levél – 2 rész Myrica cerifera kéreg – 1 rész Hydrastis canadensis – 1 rész Főzzünk erős teát 28 g növényből 2 csészényi víz­ben. Adjunk a teához 2 csészényi glicerint, és a kapott oldatból juttassunk egy (szem)cseppentővel néhány cseppet óvatosan a végbélbe na­ponta 3 alkalommal. Készíthetünk a gyógynövényekből kúpot is; használjuk gyakran. Ezen kívül lásd még a Collinsonia canadensis leírását a gyógynövények cikkei között. …

Tudjon meg többet ➢

Betegségek gyógyítása

Az ebben a kategóriában megjelenő cikkek az egyes betegségek álta­lános kezelési javallatai, receptjei állnak. A kapcsolódó cikkek tudnivalói és adatai alapján épülnek fel, azonban ki-ki maga megtervezheti az adott betegségnek és állapotnak leginkább megfelelő (alternatív) kezelést az éppen hozzáférhető gyógynövények és táplálékok felhasználásával. A gyógynövény-összeállítások alkotórészeinek arányai súlyrészben vannak megadva.

Abban az esetben, ha az elkészíteni szándé­kozott recepthez hiányzik egy-két összetevő, pró­báljunk meg hasonló sajátságokkal rendelkező más fajokat használni helyettük. Ha egy alkotó­részt egyszerűen kihagyunk (esetleg kifelejtünk), a többi gyógynövény nagyobb arányban, illetve mennyiségben lesz jelen, és így a készítmény ha­tása valamelyest megváltozik.

Amikor az útmutatás szerint tea készítendő, pl. tinktúra is elő­állítható a keverékből, míg ha az előírás értelmében kapszulákba kéne tölteni a porkeveréket, szabad azt pilulák (pirula) formájában bevenni, vagy ismét csak tinktúra formájában felhasználni.

Tudjon meg többet ➢

Cserzőanyag

A cserzőanyag (tannin-organikus sav) a növényeket óvják meg a korhadástól (antioxidáns hatás). Nitrogénmentes szerves fanyar ízű vegyületek, vízoldékony (tannin és depszidek-kínasav, kávésav) és vízben nem oldódó (katechinek) vegyületei ismertek. A gallus-csersavon kívül idetartozik a katechuratanhia-kinocsersav, és a hamameli tannin. Fehérjekicsapó-nyálkahártyaösszehúzó és vérzéscsillapító hatású, sebkezelésre és gyulladáscsökkentésre használható, mivel a baktériumok falát károsítja és gátolja a szaporodásukat. Használják gyomorfekély, savtúltengés, refluxbetegség, aranyér, illetve nehézfém mérgezések esetén (a méreganyaggal csapadékot képez, így gátolja annak felszívódását). Gyógynövényekben főleg a gubacsokban található (pl. tölgy, nyír, vadgesztenye levelében) meg, illetve a cseresznye-meggy kocsányban, apróbojtorján fűben, zsályalevélben, és a palástfűben, szeder és szamóca levelében, varázsdió -kéreg és levél részében, fekete nadálytőben.

Gyógynövény terápiák

Az emberi szervezet sokféleképpen reagál a gyógynövényes kezelésekre. A reakciók csoportosításával született az a hagyományos felosztás, amely nyolc általános és alapvető terápiás módszert, keze­lési eljárást tartalmaz. Gyógynövény terápiás módszerek: Erősítés, vagy tonizálás Hashajtás Hánytatás Izzasztás Nyugtatás, csillapítás Stimuláció, azaz serkentés Vértisztítás Vizelethajtás (a folyadékegyensúly szabályozása). Az egyes terápiás módszerek a betegségek bi­zonyos fajtái ellen használhatók, és gyakran több módszer együttesével érhető el a kívánt gyógyhatás. Bármely terápia esetén a kezelést a szervezet erejéhez, energiájához kell igazítani. Azaz, akár­milyen hatékonyan is távolítanak el bizonyos gyógynövények a mérgeket hasmenés vagy há­nyás előidézésével, mégsem alkalmazhatók gyen­ge vagy legyengült szervezetű és kevés energiá­val, kis energiatartalékokkal rendelkező egyé­neknél, mivel ezek az eljárások tovább csökken­tenék a szervezet energiáit. Ennek érteimében igen fontos a kezelés során bekövetkező, …

Tudjon meg többet ➢