Áfonya, fekete

Az Áfonya, fekete népies neve: Kukojsza. Az Áfonya, fekete leírása A fekete áfonya a hangafélék (Ericaceae) családjába tartozó, a nyirkos, savanyú talajú erdőket kedvelő 20-40 cm magas cserje. Észak-Európából származik, ahol vadon, erdők szélén, lankásokon, középhegységekben él. Lombhullató törpe cserje, zöld, szegletes ágakkal. Levelei csúcsos tojásdadok, finoman fűrészesek, mindkét oldalukon zöldek. Magános, gömb alakú levélhónalji virágai zöldes színűek, 4-5 rövid csücsökkel. Termései kékesfeketék, levelük bíborvörös. Az Áfonya, fekete elterjedése Tűlevelű erdők, lomberdők, törpecserjések. Európában, Észak-Nyugat Ázsiában. Hogyan gyűjtsük az Áfonya, fekete gyógynövényt? A növény gyenge, leveles hajtásait, és érett termését gyűjtik. Bogyótermései mélykék színűek, hamvasak, ízük kellemes. A cserje május-júniusban virágzik, termése augusztusban érik. Az Áfonya, fekete hatóanyagai: A levél (Myrtilli folium) cseranyagokat, flavonoidokat, iridoidokat, króm és mangán vegyületeket tartalmaz. …

Tudjon meg többet ➢

Áfonya, vörös

Az Áfonya, vörös népies neve: Havasi meggy, kövi málna Az Áfonya, vörös leírása Virágzata illatos csüngő fürt. Kocsánya rövid, pártája 8-10 mm hosszú, harang alakú, négy cimpájú fehér vagy rózsaszín. Lisztes bogyószerű termései fehérből érnek pirossá. Ehető növény, azonban kissé savanykás íze miatt inkább feldolgozás után fogyasztják. A hangafélék családjába tartozik, hegyvidéki faj.  Hazánkban ritkábban fordul elő mint a fekete áfonya. Örökzöld félcserje, 10-30 cm magasra nő. Szára kúszó, hengeres, vége felemelkedő. Tojásdad levelei bőr hatásúak, sötétzöld színűek, a levél fonákja világoszöld. Az Áfonya, vörös elterjedése Európában, Észak-Ázsiában elterjedt növény. Magyarországon a Zempléni-hegységben, a Mecsekben, Nyugat-Dunántúl néhány pontján található. Hogyan gyűjtsük az Áfonya, vörös gyógynövényt? A vörös áfonya leveleit és érett termését gyűjtik. Az Áfonya, vörös hatóanyagai: A vörös áfonya …

Tudjon meg többet ➢

Akác, fehér

Az Akác, fehér népies neve: Akác, csipkefa, ragacsfa, istenpapucsa, koronafa, magyarfa, pampuska. Az Akác, fehér leírása A pillangósvirágúak (Fabaceae) családjába tartozik. A XVI. században Észak-Amerikából betelepített közismert, tüskés ágú fa. Hazánkban, kisebb nagyobb erdőségeket alkot. Sík vidékek, homokos talajok jellegzetes fás szárú növényévé vált. Lombhullató fa, levelei 7-19 tojásdad eliptikus levélkéből, páratlanul, szárnyasan összetettek, a rügyek mellett két pálhatövissel. Fehér, illatos, pillangós virágai 2 cm hosszúságot érhetnek el, lecsüngő fürtökben nyílnak. Hüvelytermése lapos, fényes. Az Akác, fehér elterjedése Világszerte termesztett és meghonosodott növény. Hazája Észak-Amerika délkeleti része. Hogyan gyűjtsük az Akác, fehér gyógynövényt? A növény virágzatát hasznosítják gyógyászati célokra. Az akác jellegzetes, édeskés illatú, fehéres vajszínű virágját friss nyílásában érdemes szedni, mégpedig úgy, hogy a virágokat lefejtjük a fürtökről, majd …

Tudjon meg többet ➢

Aloé, orvosi

Az Aloé, orvosi népies neve: Aloe Vera, Aloé. Az Aloé, orvosi leírása A liliomfélék (Liliaceae) családjába tartozó évelő növény. Mintegy 300 fajt sorolnak az aloék nemzetségébe. Örökzöld, pozsgás növény. Húsos, pettyezett levelei tömött tőrózsában állnak, amelyek zöld, szürkés- vagy kékeszöld színűek. A meleg száraz, mediterrán régiót kedveli. Élőhelye Afrika és Nyugat-India. Magvetéssel szaporítható, illetve a legtöbb aloé sarjakat nevel, melyekről szaporíthatók is. Április-május a legjobb szaporítási időszak. Az Aloé, orvosi elterjedése – Hogyan gyűjtsük az Aloé, orvosi gyógynövényt? A növény leveleit használják gyógyászati célokra, melyek egyes részeit különböző célra hasznosítják. Az a sűrű kocsonyás nedv, a növény leveleinek belső részéből származik. Az aloé gél a levél központi területén lévő parenchima sejtek által termelt nyákos anyag, a külső levél epidermisz alatt …

Tudjon meg többet ➢

Angyalgyökér, orvosi

Az Angyalgyökér, orvosi népies neve: Angyélika, angyalfű, arkangyalfű. Az Angyalgyökér, orvosi leírása Az ernyősvirágzatúak (Umbelliferae) családjába tartozik. Európa hegyvidékein, alhavasi régióiban honos, hazánkban termesztett. Illatos, kétéves növény. Első évben dús tőlevélzete fejlődik, a másodikban pedig erőteljes szára, amely olykor eléri a 2 méteres magasságot is. Erőteljes, illatos, évelő növény. Két-háromszorosan szárnyalt tőlevelei tojásdad-lándzsásak, fogas szélűek. Fonákuk kopasz, a levélnyél alapi része felfúvódott hüvely. Összetett ernyővirágzatának színe sárgás vagy zöldes, 20-40 sugarú, a gallérlevelek hiányoznak, számos gallérka levele érdesen szőrös. 5-8 mm hosszú, ikerkaszt termései lapítottak, széles-elliptikusak, a széles szegélybordák hártyásak. Az Angyalgyökér, orvosi elterjedése Folyók, patakok mentén, árkokban. Hazája Észak- és Kelet-Európa Nyugat-Ázsiáig, Közép-Európában is elvadult, és néhány folyómenti területen elterjedt. Hogyan gyűjtsük az Angyalgyökér, orvosi gyógynövényt? A növény minden …

Tudjon meg többet ➢

Ánizs

Az Ánizs népies neve: Bécsi kömény, illatos ánizs. Az Ánizs leírása Az ernyősvirágzatúak (Apiaceae) családjába tartozik. A Földközi-tenger területéről származó, hazánkban termesztett egyéves, illatos növény. Íze, kellemes, édes-fűszeres. Finoman szőrözött, jellegzetes illatú növény, szára hengeres, bordázott. Tőlevelei 3-5-szörösen, szárnyasan összetettek, szárlevelei felfelé haladva szeldeltek, majd sallangosak. Összetett ernyővirágzata gallérok nélküli, kevés számú gallérkalevele szálas. Szürkészöld, körte alakú ikerkasza termései 3-5 mm hosszúak, felületük rövid serteszőrökkel és kiemelkedő bordákkal fedett, csúcsukon bibemaradvány. Az Ánizs elterjedése Hazája a Földközi-tenger keleti partvidéke, gyakran termesztik, esetenként elvadul. Hogyan gyűjtsük az Ánizs gyógynövényt? A növény apró, tojásdad alakú termését használják gyógyászati célra. Júliusban virágzik, termése augusztus-szeptember hónapban szedhető. Az Ánizs hatóanyagai: Illóolaj, amelyek fő alkotórésze és illathordozója transz-anetol, metil-kavikol és ánizsaldehid; kumarinok. Az Ánizs felhasználása: …

Tudjon meg többet ➢

Apróbojtorján

Az Apróbojtorján népies neve: Párlófű, patikapárlófű, agrárnyom, királyné asszony káposztája, Szent Pál füve, hattyúfű, körömfű, koldustetű. Az Apróbojtorján leírása Termése makkszerű, lefele hajló áltermés. A termés jellegzetes szagú. Keserű ízű, végén kissé kampós ezért az állatok szőrébe könnyedén beakad. Az állatok szőrébe beakadva szaporodik, terjeszkedik. Virágzása júniustól októberig tart. Az apróbojtorján évelő, lágyszárú növény, a rózsafélék családjába tartozik. 15-100 cm-re nő meg. Virága apró, sárga szirmú, fürtökben függ a növényen. Virágának, levelének illata a sárgabarack illatához hasonlatos. Az Apróbojtorján elterjedése Európában elterjedt növény, általában a napos, száraz helyeket kedveli. Fellelhetősége jellemzően mezőkön, árokpartokon, út és erdő széleken. Hogyan gyűjtsük az Apróbojtorján gyógynövényt? Virágzásakor, júniustól októberig gyűjthető, virágát száraz hűvös helyen szárítják. Az Apróbojtorján hatóanyagai: Fő hatóanyaga a cserzőanyag (10%), valamint …

Tudjon meg többet ➢

Aranyvessző, közönséges

Az Aranyvessző, közönséges népies neve: Aranyos ruta, jágerkender, erősrojt, aranyos istápfű, aranyvessző. Az Aranyvessző, közönséges leírása A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik. Elterjedése leginkább vágások mellett, ligeterdőkben, gyomtársulások területén jellemző. Dísznövényként kertekben is megtalálható. Levelei fűrészes szélűek, az alsók lándzsásak, szárnyas levélnyelűek. A felső levelek keskenyebbek, ülők. A fészkek karcsú, felálló bugavirágzatot alkotnak. Az egyes fészekvirágzatok 6-10 mm hosszúak, a nyelesvirágok száma 6-12, amelyek jelentősen hosszabbak a fészekpikkelyeknél. Az Aranyvessző, közönséges elterjedése Vágások, ligeterdők, gyomtársulások. Európa, Észak-Afrika, Nyugat-Ázsia. Hogyan gyűjtsük az Aranyvessző, közönséges gyógynövényt? Gyógyászati célokra a növény szárának virágos részét hasznosítják, amelynek gyűjtési ideje a nyári hónapokra (június-augusztus) esik. A gyűjtést a virágzás megkezdésekor kell elkezdeni, mert leszedve a virágzat még tovább fejlődik. Az Aranyvessző, közönséges hatóanyagai: Az aranyvesszőfű triterpén …

Tudjon meg többet ➢

Árnika

Az Árnika népies neve: Angyalital, anyagyökér, kappanfű, máriafű, olaszútifű. Az Árnika leírása A fészkesvirágzatúak (Compositae) családjába tartozik. Rendszertani neve is elárulja, hogy Európa magasabb hegyvidékeinek növénye. Hazánkban ritka és védett növény. Tőlevélrózsás növény, levelei elliptikusak, szárölelők, és 1-3-asával keresztben, átellenesen állnak. A fészekvirágzat 1-3 5-8 cm átmérőjű sárga, csöves- és nyeles virágból áll. Az Árnika elterjedése Sovány réteken, mocsárréteken fordul elő. Európában széles körben elterjedt az alpesi régióban. Hogyan gyűjtsük az Árnika gyógynövényt? A növény virágzatát használják gyógyteakészítésre. A növény a magasabb hegyvidékeken június, július folyamán virágzik. Vadon növő példányainak gyűjtése tilos, mert védett. Termesztése és a szaporítóanyag beszerzése az Országos Környezetvédelmi, Vízügyi Felügyelőség engedélyével lehetséges. Az Árnika hatóanyagai: Szeszkviterpén-laktonok, különösen helenalin és dihidro-helenalin, illetve ezek észterei; illóolaj, flavonoidok, kumarin, …

Tudjon meg többet ➢

Árpa, négysoros

Az Árpa, négysoros népies neve: Népies neve nem ismert. Az Árpa, négysoros leírása Kultúrnövény, hazája Kelet-Afrika. A négysoros árpa a pázsitfűfélék családjába tartozik az egyik legősibb gabonafélénk. Levelei szárölelők, kopaszok és fejlődő fülecskéi sarló alakúak. Az érett kalász lefelé hajló, kalásza egyvirágú. A toklász 15 cm hosszú, szakállas. Az Árpa, négysoros elterjedése Kultúrnövényként termesztik. Hogyan gyűjtsük az Árpa, négysoros gyógynövényt? Az árpa kultúrnövényt aratják, beérése után a gabonáért, azonban néhány árpaféléből árpafüvet sajtolnak. Az Árpa, négysoros hatóanyagai: Hatóanyagai a maltóz, dextrin, aminosavak, vitaminok, ásványi anyagok. Drogja a malti extractum, a kicsírázott, szárított árpamagok, a maláta vizes kivonata. Az Árpa, négysoros felhasználása: Az árpa nyugtatóan hat az emésztőrendszerre, hasmenéses megbetegedések esetleg gyomor-bélgyulladás esetén alkalmazzák a népi gyógyászatban. Malátakivonatként hatásos légúti hurutok …

Tudjon meg többet ➢