Zeller

A Zeller népies neve:

Celler.

A Zeller leírása

Az ernyősvirágzatúak (Umbelliferae) családjába tartozik. A zeller ismert fűszernövény. A meleg, napos helyeket kedveli.

Jellegzetesen fűszeres illatú kultúrnövény, gumó alakú, húsos, répaszerűen megvastagodott gyökérrel. Fénylőn sötétzöld levelei 1-2-szer szárnyaltan összetettek, a levélkeszeletek rombusz alakúak, gyakran hármasan szeldeltek. Összetett ernyői fehéres virágúak. Az alsó ernyőcskék csaknem ülők, a felsőbbek hosszú kocsányúak, a gallér- és gallérkalevelek hiányoznak. Ikerkaszttermései gömbölydedek, 2 mm-nél kisebbek, a szürkészöldtől a barnásig változó színűek.

A Zeller elterjedése

Különböző formákban régtől fogva termesztett növény, magas sótartalmú területeken elvadul. Vad alakja az eurázsiai tengerpartok növénye.

Hogyan gyűjtsük a Zeller gyógynövényt?

A növénynek mind a termését, gumóját, mind pedig a felső zöld részét hasznosítják. Zöldje a májusi palántázási időszak után folyamatosan szedhető, gumója őszre húsosodik.

A Zeller hatóanyagai:

A termések tartalmaznak illóolajat (limonént, szelinént, alkil-ftalidokat), furokumarinokat, flavonoidokat, a gyökerekben poliinek is megtalálhatók.

A termések különösen gazdagok illóolajban, mely limonént, szelinént és alkil-ftalidokat tartalmaz, amilyen az illathordozó szedanonsav-anhidrid; furokumarinok, mint a bergaptén, xantotoxin, izoimperatorin; flavonoidok, még ismeretlen alkaloidok; a gyökerekben poliinek is, mint a falkarinol.

A Zeller felhasználása:

A zeller termései serkentőleg hatnak a veseműködésre. Mindenekelőtt a népi gyógyászatban használják fel reumás, olykor hólyag- és vesepanaszok kezelésére (vesegyulladás esetén ellenjavallt, mivel az illóolaj fokozhatja a gyulladást! ), valamint emésztési zavarok és étvágytalanság gyógyításában is alkalmazzák. A gumót és a hajtásokat főként zöldségként és salátaként fogyasztják, azonban vizelethajtó és emésztésserkentő szerként is használatosak, a gyökér cukros főzete köhögéscsillapító. Elterjedt az a vélemény, miszerint a zeller fokozza a nemi vágyat. A zeller allergiát is kiválthat. A gumókban a tárolás során egy gomba közreműködése útján a korábban jelentéktelen furokumarin-szint olyan mértékben megemelkedhet, amely fototoxikus reakciókat eredményezhet. Homeopátiás készítményei többek között a reumatizmus és a petefészek panaszainak enyhítésére szolgálnak.

Tea: 3 dl vízbe tegyünk 2 teáskanálnyi zellermagot vagy összeaprított zellerlevelet, forraljuk fel, majd 3-5 perc elteltével szűrjük le. Vizelethajtónak alkalmazzuk. Zellerlé: A zeller húsos gumóját hámozzuk meg, és léfacsaró edényben préseljük ki. Ízesíthetjük almával, répával. Fűszerként: Általában húsételek, főzelékek, levesek, mártások, grill-ételek, saláták elkészítésekor használják.

A zeller termései serkentőleg hatnak a veseműködésre. Emésztési panaszok, étvágytalanság esetén is gyakran alkalmazzák. A növény hatóanyagai révén erősíti az immunrendszert. A népi gyógyászatban nemivágy-serkentőként is alkalmazzák, de ezen hatása klinikailag nem bizonyított.

Jó tudni a Zellerről!

Vesegyulladás esetén a zeller illóolajának a használata ellenjavallt!

Érdekesség a Zeller kapcsán:

A görögök már a középkorban használták gyógyító erejéért.

Zeller az alábbi gyógynövény kategóriába tartozik:

Fehér, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.