Palástfű, közönséges

A Palástfű, közönséges népies neve: Boldogasszony palástja, palástfű, oroszlántalp, farkastalp. A Palástfű, közönséges leírása A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. A hegyvidékek magasabb régióit kedvelő, évelő növény. Levéllemeze kerek, ráncos, a levél színe többé-kevésbé kopasz, fonáka szőrözött, de zöld, a 9-11 félkör alakú cimpa az öblökig fogas élű. Virágai sárgászöldek, virágzata elágazó gomoly. A nagyszámú faj csoportjából gyakoribb a közönséges palástfű, amelyet az európai gyógyszerkönyv egyedüli drogot szolgáltató fajként említ. A Palástfű, közönséges elterjedése Rétek, patakpartok, cserjések. Európában honos, de továbbterjedt. Hogyan gyűjtsük a Palástfű, közönséges gyógynövényt? A növény virágos hajtását használják gyógyászati célokra. Gyógynövény-boltokból szerezzük be! Vadon növő példányainak gyűjtése tilos, mert védett. Termesztése és a szaporítóanyag beszerzése az Országos Környezetvédelmi, Vízügyi Felügyelőség engedélyével lehetséges. A Palástfű, közönséges hatóanyagai: A …

Tudjon meg többet ➢

Pásztortáska, közönséges

A Pásztortáska, közönséges népies neve: gezemice, kalánlopó, kanálfű, szívkésfű, Kisjézus táskája, pásztorerszény, élek-halok Pásztortáska, közönséges leírása A keresztesvirágúak (Cruciferae) családjába tartozik. Mindenfelé (utak, rétek, töltések mentén) tömegesen előforduló egy- vagy kétéves növény. Egész nyáron virágzik, de legnagyobb tömegben április-májusban. A tőlevélrózsa levelei hosszú levélnyelűek, fordított lándzsásak, szárnyasan hasogatottak, de ép szélűek is lehetnek. A szárlevelek széles füles vállúak, szárölelők. A fürtvirágzat nyúlánk, a sziromlevelek 2-3 mm hosszúak. Jellegzetes, szíves-háromszög alakú becőketermései hosszú, elálló kocsányokon helyezkednek. el. Pásztortáska, közönséges elterjedése Szántókon, gyomtársulásokban gyakori. Napjainkban szinte az egész világon elterjedt. Hogyan gyűjtsük a Pásztortáska, közönséges gyógynövényt? A növény virágos, leveles szárának felső részét gyűjtik a nyári hónapokban. Pásztortáska, közönséges hatóanyagai: Egy még ismeretlen szerkezetű, vérzéscsillapító hatású peptid: glukozinolátok, flavonoidok, kálium- és kalciumsók. …

Tudjon meg többet ➢

Tölgyfa

A Tölgyfa népies neve: Makkfa. A Tölgyfa leírása A bükkfafélék (Fagaceae) családjába tartoznak. Facsoportulásai lombhullató erdőt alkotnak. Egylaki növények, április-májusban virágzanak. A tölgyeknek makktermése van. A felhasznált hatóanyagot mind a kocsányos, mind a kocsánytalan tölgy tartalmazza. Levelei karéjosak, az alapon szív alakú levélkékkel. A levél nyele nem hosszabb 1 cm-nél. A porzós virágok csüngő barkák, a bibés virágok 1-5-ös csoportokban helyezkednek el a száron, mint ahogyan később a termései is. A Tölgyfa elterjedése Lombhullató erdők, gyakran telepítik. Szinte egész Európában elterjedt. Hogyan gyűjtsük a Tölgyfa gyógynövényt? A fa fiatal ágainak kérgét használják gyógyászati célokra. A kéreg gyűjtése a tavaszi, kora nyári hónapokra esik. A Tölgyfa hatóanyagai: Max. 20% katechin típusú cseranyag, részben ellagitanninok. Emellett triterpének és béta-szitoszterol. A fiatal ágak …

Tudjon meg többet ➢

Vérfű, őszi

A Vérfű, őszi népies neve: Vérharmatfű, vérszopóka. A Vérfű, őszi leírása A rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Nyirkos rétek, erdők, lápok évelő növénye. Kaszattermése van. Páratlanul szárnyalt levelei tőlevélrózsát alkotnak, a csupasz levélkék hosszú nyelűek, tojásdadok, fonákuk világoszöld, mindkét oldalon több mint 12 fog látható. A virágok tömött, hosszúkás-tojásdad fejecskében nyílnak, többnyire kétivarúak, sötét barnáspiros 4 cimpájú csészével, sziromlevelük nincs. A Vérfű, őszi elterjedése Nedves rétek, mocsárrétek. Európában, Ázsiában, Észak-Amerikában honos. Hogyan gyűjtsük a Vérfű, őszi gyógynövényt? Gyógyászati célokra a növény virágzó hajtását hasznosítják, melyet július-augusztusban gyűjtenek. A Vérfű, őszi hatóanyagai: A növény triterpén glikozidokat (szangviszorbint), cseranyagokat (ellagitanninokat), flavonoidokat tartalmaz. A Vérfű, őszi felhasználása: Hatóanyag tartalma alapján a növény jelentős a népi gyógyászatban: a virágos hajtás és a gyökér hasmenés ellen, …

Tudjon meg többet ➢