Mezei sóska

A Mezei sóska népies neve:

Sóska.

A Mezei sóska leírása

A keserűfűfélék (Polygonaceae) családjába tartozik. Virágai laza bugavirágzatban állnak. Réteken, gyomtársulások területén található meg.

Tőlevelei 2-6-szor hosszabbak szélességüknél, nyíl vagy lándzsa alakúak, kissé húsosak, savanyú ízűek. Virágzata egyszerű ágakból álló laza buga, virágai többnyire egyneműek és kétlakiak, a 6 lepellevélből a 3 belső megnő a terméséréskor, és kisebb duzzadványok vannak rajta.

A Mezei sóska elterjedése

Rétek, gyomtársulások. Az északi féltekén elterjedt.

Hogyan gyűjtsük a Mezei sóska gyógynövényt?

A mezei sóska föld feletti és föld alatti részeit használják gyógyászati célokra.

A Mezei sóska hatóanyagai:

A növényi drog oxálsavat és sóit, cserzőanyagokat, flavonoidokat, C-vitamint és antranoidokat tartalmaz.

A Mezei sóska felhasználása:

A növénynek vizelethajtó, nyálkaoldó és a fertőzésekkel szembeni védekezést elősegítő hatást tulajdonítanak, a népi gyógyászatban vértisztítóként alkalmazzák. Ennek megfelelően a tavaszi kúráknál a fiatal, friss leveleket szívesen fogyasztják salátában, levesben. Túlzott mértékben való fogyasztása vesekárosodást okozhat. Homeopátiás hígításait pl.: köhögési inger és bőrbetegségek ellen alkalmazzák.

Tavaszi kúráknál a fiatal, friss leveleket salátában, levesben fogyasztják. Kivonatát gyógyszerkészítményekben is felhasználják.

A mezei sóska vizelethajtó, nyálkaoldó hatású. A szervezet fertőzésekkel szembeni védekezőképességét növeli, immunerősítő tulajdonságú. A népi gyógyászatban vértisztító szerként alkalmazzák.

Jó tudni a Mezei sóskáról!

Oxálsav-tartalma miatt a sóska túlzott mértékű fogyasztása főleg kisgyermekeknél vesekárosodást okozhat.

Érdekesség a Mezei sóska kapcsán:

A Mezei sóska az alábbi gyógynövény kategóriába tartozik:

Zöld vagy nem feltűnő virágok, kétszikűek.