Kukorica

A Kukorica népies neve:

Tengeri.

A Kukorica leírása

A pázsitfűfélék (Gramineae) családjába tartozik. Hazánkba Amerikából került ez az ipari célokra termesztett egyéves, kétlaki növény.

Magas, erőteljes növekedésű fűféle. Virágai váltivarúak, porzós virágai végálló bugában állnak, termős virágai a levélhüvelybe burkoltak, világossárga vagy ibolyakék bibeszálakkal.

A Kukorica elterjedése

Közép-Amerikából származó kultúrnövény, ma már világszerte termesztik.

Hogyan gyűjtsük a Kukorica gyógynövényt?

A torzsavirágzatának bibeszárai hasznos hatóanyagokat tartalmaznak, ez nevezik kukoricabajusznak. A termés, az érett torzsák betakarításakor, ősszel gyűjtik, majd megszárítják. Figyelni kell arra, hogy a torzsát borító levélből kiálló rész gyakran penészes, ezt haladéktalanul el kell távolítani.

A Kukorica hatóanyagai:

A zsíros olajban linolsav és olajsav gliceridjei, E-vitamin, fitoszterol. A kukoricabajuszban illóolaj karvakrollal, cserzőanyag, flavonoidok, szaponinok, fitoszterolok, káliumsók, nagy mennyiségben, alkaloidok.

A Kukorica felhasználása:

A kukoricabajusznak – elsősorban a káliumtartalma miatt – enyhe vizelethajtó hatása van. A népi gyógyászatban húgyhólyaggyulladás, reumás panaszok és túlsúly esetén használják. Állítólagos vércukorszint-csökkentő hatása nem igazolt. A kukoricaolaj értékes étkezési olaj. Homeopátiás készítményeit húgyúti panaszok, vesekő, vízgyülem és száraz bőrkiütések ellen adják.

Tea: A kukoricabajuszból főzött tea fogyasztása segít megelőzni a vesekő és vesehomok kialakulását.

A népi gyógyászatban húgyúti problémák esetén, vesekő és vesehomok megelőzésére alkalmazzák, de gyakori része a fogyasztótea keverékeknek is. Enyhe vizelethajtó hatású.

Jó tudni a Kukoricáról!

Szedése során a borítólevélből kiálló, penészes, romlott részeket haladéktalanul távolítsuk el!

Érdekesség a Kukorica kapcsán:

A kukoricamagból kinyert keményítőt hintőporok és púderek, tabletták előállítása során úgynevezett gyógyszer-technológiai segédanyagként is hasznosítják. A csírájából előállított olaj étkezési célokra alkalmas.

A Kukorica az alábbi gyógynövény kategóriába tartozik:

Zöld vagy nem feltűnő virágok, egyszikűek.