Alapismeretek

Gyógynövények, virágok energetikai rezgés-információi: A Biorezonancia, bioenergetikai gyógyítás során felhasználjuk a szervezet sejtjeinek azon tudatosságát, tulajdonságát, mellyel hatékonyan reagálnak a számukra megfelelő frekvenciákra, bioenergetikai jelekre. Reagálnak, és felveszik a gyógyuláshoz szükséges energiát, rezgést, illetve azok információ- tartalmát (-bioenergetika). Bioenergetikai gyógymódok körébe tartozik a gyógynövény terápia is, alkalmazásuk során a sejtek, a gyógynövények bioenergetikai rezgés-információira reagálnak. A gyógynövények hatásmechanizmusa is a bioenergetika, rezonancia elvén működik, hiszen a növény egy adott, csak rá jellemző információs rezgéssel, vegyi összetétellel rendelkezik. A megfelelően alkalmazott természetes vegyi anyag, információ, adott rezgéstartományával szintén, mintegy ellensúlyozza az eltolódott energetikai információs rendszert és regenerál, kiegyenlít, azaz gyógyít.

Gyógynövényeknek nevezzük azokat a növényeket, melyek különböző módon felhasználva jótékony, gyógyító hatást gyakorolnak a szervezetre.

Drognak nevezzük a gyógynövénynek azon részét, mely a gyógyítás szempontjából a legtöbb hatóanyagot tartalmazza.

Maga a hatóanyag a növény anyagcsere terméke, amely a növény életfolyamatait szabályozza. A gyógynövény terápiában növényi drogokat, illetve izolált hatóanyagokat használunk fel. Bizonyos növények egy adott szervre vagy szövetre fejtik ki hatásukat (pl. epehajtók, szívre hatóak), ezek az úgynevezett adaptogén hatású növények, és vannak általános hatású növények, melyek immunrendszer erősítők, segítik és szabályozzák az anyagcsere és emésztési folyamatokat, a belső környezet állandóságát (homeosztázisát).

Gyógynövények hatásmechanizmusában – ellentétben a homeopátiával, vagy a Schüssler-só terápiával – a kémiai, vegyi anyagok spontán módon hatnak, azaz fizikailag is jelen vannak, és a jelentkező tünettel ellentétes hatást indikálunk, váltunk ki az alkotókkal. Tehát például a hasmenésre székletfogó (vastagbél -széklet, bélflóra, probiotikumok) gyógynövényt adunk, vagy álmatlanság esetén altató hatású gyógynövény készítményt. Természetes hatóanyaguknál, rezgéstartományuknál fogva a sejtek könnyen felismerik és hasznosítják a gyógynövények által tartalmazott információs rezgést, kémiai hatást.

Gyógynövények alkalmazása

Gyógynövények alkalmazásánál fontos megjegyezni, hogy a túlzott adagolás, vagy a nem megfelelő anyag kiválasztása hosszú távon már szintén energetikai és informatikai eltolódáshoz vezethet, azaz, káros hatást válthat ki.

Figyelem! Gyermekek, terhes nők, szoptató anyák esetében eleve jóval kisebb mennyiségű (vagy egyáltalán nem) gyógynövény hatóanyagot kell felhasználni, és feltétlenül szakemberrel kell konzultálni annak jellege és mennyisége, illetve időrendi-időbeli vonatkozásáról!

Gyermekek esetében fontos tudni, hogy pl. a borsmenta kivont hatóanyaga kisgyermekeknél epilepsziás rohamot válthat ki, illetve gégeizom görcsöt, fulladásos tüneteket hozhat létre!

Terhes asszonyoknál pedig vetélést provokálhatnak az alhasi vérbőséget okozó,illetve nagy vízhajtó tulajdonsággal rendelkező növények, mint pl. a kutyabenge kéreg, a pásztortáska, a kínafa kéreg, farkasalma kivonat, a gyermekláncfű, és a boróka vagy a petrezselyem, a szenna és az aloe vera.

Minden méreg, és semmi nincs méreg nélkül, csupán a mennyiségtől függ, hogy valami méreg-e, vagy sem. (Paracelsus)

Szintetikus gyógyszerek vegyi összeállításában is nagymértékben a gyógynövények (illetve biokémiai összetételük, hatóanyaguk) szolgálnak alapanyagul, vagy irányadóként (pl. Valeriana-macskagyökér, Digitálisok-gyűszűvirág, Atropin-nadragulyagyökér, Morfin-mákgubó), mégis mindenki számára egyértelmű, hogy csak a meghatározott ideig, mennyiségben és indokkal szedhetőek. A gyógynövényeknek is meg kell adni a gyógyszerekkel szembeni megfelelő fegyelmezettséget, figyelmet és hatékonysági időt!

Allergiás reakciók (viszketés, piros foltok a bőrön) is felléphetnek a fogyasztás során (gyakran pl. kamilla, cickafarkfű, csalán, fehér fagyöngy esetében), ezért az első adagot mindig csak kis mennyiségben fogyasszuk el!

Allergizáló hatás (telítettség) egy elhúzódó kúra során is létrejöhet, ilyenkor a szakemberrel konzultálni kell, hogy ez allergiás reakció-e, vagy természetes velejárója a gyógyulási, tisztulási tüneteknek. Amennyiben allergénként szerepel a gyógynövény, abba kell hagyni a további kezelést! Külön említésre méltóak a mérgező hatású növények, ezért mindenképpen szükséges a tájékozottság! Mérgező alkaloidákat tartalmazó növények között léteznek halálos, erős és közepesen erős mérgek, illetve gyengén mérgező növények (ezek általában használatosak a gyógykezelésben). Ha felmerül a növény általi mérgezettség (a hatás később is jelentkezhet), azonnal orvoshoz kell eljuttatni a beteget, illetve mentőt kell hívni (Mérgező növények – elsősegélynyújtás)!

Gyógynövények hatóanyagai

Tartalom: vitaminok és ásványi anyagok, erjesztők, alkaloidák, glikozidák, cserzőanyagok, keserű anyagok, szaponinek, illóolajok, növényi zsírok, növényi fehérjék, amin-kolintartalom, flavonidok, kumarinok, növényi szénhidrátok, karbonsav, kovasav, fitoncidák, tejnedvek, lektinek, toxinok.

Részletesen a gyógynövények hatóanyagairól:

Kapcsolódó bejegyzések

  • Gyógynövények tulajdonságai A gyógynövények igen lényeges vonása, hogy bennük különböző gyógyító tulajdonságok tár­sulnak. Minden fajnak specifikus hatása van a szervezet egyes részeire, bizonyos szervrendsze­rére, ugyanakkor bizonyos mértékben rendelkez­nek […]
  • Szénhidrátok A szénhidrátok a cukrok és polimerizált származékaik, a fotoszintézis során keletkező szerves széntartalmú vegyületek. Poliszacharidok (a cukormolekulák számától függően) lehetnek: a nyálkák, melyek vízzel összekeveredve […]
  • Illóolajok Az illóolajok a vízgőzzel együtt desztilláló anyagok, melyek a normál hőmérsékleten elillannak, és általában a szaglóérzéket ingerlik. A gyógynövények nagy százaléka tartalmaz illóolajat, melyeknek eltérő kémiai szerkezetük alapján […]
  • Őszibarack Az Őszibarack leírása Antioxidáns hatása révén kitűnő immunerősítő, a bőrt pedig hidratálja, óvja a káros környezeti hatásoktól. Magas szelén- és cinktartalma serkenti a köröm és a haj növekedését, kalcium- és magnéziumtartalma segíti a […]
  • Mire kell vigyázni a gyógynövények felhasználását illetően? Fontos tudnivaló! A gyógynövények gyógyászati célra történő felhasználása előtt minden esetben kérje ki gyógyszerésze, kezelőorvosa tanácsát, mert ők az állapotának, korának, gyógyszerszedési szokásainak ismeretében egyénre szabott […]