Glikozidák

A glikozidák növényi anyagok, melyek cukorra (glukóz, galaktóz, mannóz, xiloz) és más szerves vegyületre bonthatók, tulajdonképpen a cukrokaglikon-alkoholos észterei. Erjesztőkkel együtt fordulnak elő, ezek a szárítás, feldolgozás közben szétbontják a glikozidákat. Egy növény többféle gilkozidát tartalmazhat, a növény a számára mérgező vegyületeket glikozid formában leköti és tárolja, így közömbösítve a mérgező hatóanyagokat. Gyulladáscsökkentésre és bevonó anyagként használatos. Hashajtó hatásúak, hosszú távon nem fogyaszthatóak, mert károsíthatják a májat és a bélrendszert. Szívműködést szabályzó, vizelethajtó hatásuk is ismert (gyűszűvirág, tavaszi héricsfű, gyöngyviráglevél, bodza, édesgyökér, hársfavirág, papsajt). A gyógynövény – glikozidák összetételük alapján lehetnek: Fenolos glikozidok-Arbutinok: hidrokinon és glukóz vegyületei, a baktériumok, gombák szaporodását gátolják (lásd. még: candidabetegség kezelése), vizelethajtó hatásúak. Az arbutinok kiváló húgyúti fertőtlenítő hatóanyagok, a vese és epekő kiürülését elősegítik. …

Tudjon meg többet ➢

Torma

A Torma népies neve: Közönséges torma, csípős torma. A Torma leírása Eredetileg gyógynövényként termesztették, később vált konyhai ízesítővé. Vastag húsos gyökerű, évelő növény. Tőlevelei lehetnek akár 1 méter magasak is, finoman csipkés szélűek. A sziromlevelek hossza 5-7 mm. Becőkéi gömbölydedek, vékonyak és felfelé, kifelé álló kocsányon helyezkednek el. A Torma elterjedése A Don és a Volga vidékéről származik. A torma termesztett növény, azonban gyakran elvadul. Hogyan gyűjtsük a Torma gyógynövényt? – A Torma hatóanyagai: Drogja az armoraciae rusticanae radix, a friss vagy a szárított gyökérben. Hogyan gyűjtsük a Torma gyógynövényt? Hatóanyagai a glükozinolátok (mustárolaj-glikozidok), sziningrin és glüko-naszturciin, allil-mustárolaj, fenil-etil-mustárolaj. Tartalmaz C-vitamint, nátriumot, magnéziumot, kalciumot. A Torma felhasználása: Antibakteriális tulajdonságai mellett vizelethajtó és emésztésserkentő hatása is ismert. Helyi vérkeringés serkentésre is …

Tudjon meg többet ➢

Vitaminok, ásványi anyagok

A vitaminok közül a C-vitamin főleg a gyümölcsökben található meg, de a nyírfalevél, a gyermekláncfű, és a csalán is sok C-vitamint tartalmaz. B-vitamin a gabona-magvakban, gyümölcsökben,az articsókában, a csalánban, csipkebogyóban, ribizliben, fokhagymában, áfonyában és a benedekfűben található meg nagyobb mennyiségben. A-vitamin (illetve karotin tartalom) sárgarépában, csonthéjasokban, csipkebogyóban, berkenyében, paprikában, bodzában, gyermekláncfűben, körömvirágban, articsókában, az E-vitamin csíraolajokban, növényi magvakban, csipkebogyóban található meg főleg. K-vitamint tartalmaz pl. a lucerna, kelvirág, csalán, fenyőtű, paraj, csipkebogyó. Magas ásványi anyag tartalmú növények a benedekfű, a csalán, a a fehér árvacsalán, fehér babhéj, a mezei katáng. Kálium leginkább a párlófűben, erdei mályvában, pitypangban, magnézium főleg a csipkebogyóban, cink például az erdei mályvában, palástfűben található meg. Vasat tartalmaz a csalán, a diótermés, mogyoró, mák és a petrezselyem. …

Tudjon meg többet ➢

Vízitorma, orvosi

A Vízitorma, orvosi népies neve: Torma. A Vízitorma, orvosi leírása A kétszikűek osztályának, káposztavirágúak rendje közül a keresztesvirágúak családjába tartozik. Heverő-felálló szárú növény, vizes területeken, általában hideg vizű vízparton él. Magassága 30-50 cm, de elérheti a 80 cm-t is. Levelei húsosak, fényesen zöldek, áttelelők, széles tojásdadok és szárnyasan összetettek. A sziromlevele 4-6 mm hosszú. Termése becőtermés, fala ívelt. Szára szögletes, üreges, portokja sárga. Virágai fehérek, 5 mm hosszú szirmokkal. A Vízitorma, orvosi elterjedése Az orvosi vízitorma az egész világon előfordul, kedvelt növény. Magyarországon Zemplénben, Gerecsén, Tatán, Bakonyban, Kis-Alföldön, Dráva vidékén elterjedtebb, azonban szinte minden kertben megtalálható. Hogyan gyűjtsük a Vízitorma, orvosi gyógynövényt? – A Vízitorma, orvosi hatóanyagai: Drogja a Nasturtii herba a friss vagy a szárított növény föld feletti részében. …

Tudjon meg többet ➢