A gyógynövények alkalmazásának módjai

A gyógyítók a világ legtöbb részén csupán kis számú, és csak a környékbeli, illetve lakó­helyükhöz közeli vidékeken termő gyógynövé­nyek alkalmazásával végzik a gyógykezeléseket. Sikereik, eredményeik nem pusztán növényisme­retüknek köszönhetők, hanem annak is, hogy sokféle módon tudják alkalmazni azokat. Az egyik legáltalánosabban használt készítmény a gyógynövény-tea (herba-tea), ám ezen kívül még számos formája, módja van a felhasználás­nak, úgymint: Balzsam Beöntés Forró borogatás Füstbelégzés Hüvelyöblítés (irrigálás) Kenőcs Olajok Pakolás és tapasz Pilula („pirula”) Szirupok Szirupos orvosság (electuarium) Tinktúrák Végbélkúp és hüvelykúp Zselatin kapszula Az, hogy mely módszer kerül alkalmazásra, az számos tényezőtől függ. A különféle jellegű ké­szítmények nyújtotta lehetőségek ismeretében képesek leszünk kiválasztani az egyén számára és a betegség kezelésére legmegfelelőbb módszert és gyógynövényt. A leggyorsabb eredmény érdekében, különösen a súlyos, heveny …

Tudjon meg többet ➢

Betegségek gyógyítása

Az ebben a kategóriában megjelenő cikkek az egyes betegségek álta­lános kezelési javallatai, receptjei állnak. A kapcsolódó cikkek tudnivalói és adatai alapján épülnek fel, azonban ki-ki maga megtervezheti az adott betegségnek és állapotnak leginkább megfelelő (alternatív) kezelést az éppen hozzáférhető gyógynövények és táplálékok felhasználásával. A gyógynövény-összeállítások alkotórészeinek arányai súlyrészben vannak megadva.

Abban az esetben, ha az elkészíteni szándé­kozott recepthez hiányzik egy-két összetevő, pró­báljunk meg hasonló sajátságokkal rendelkező más fajokat használni helyettük. Ha egy alkotó­részt egyszerűen kihagyunk (esetleg kifelejtünk), a többi gyógynövény nagyobb arányban, illetve mennyiségben lesz jelen, és így a készítmény ha­tása valamelyest megváltozik.

Amikor az útmutatás szerint tea készítendő, pl. tinktúra is elő­állítható a keverékből, míg ha az előírás értelmében kapszulákba kéne tölteni a porkeveréket, szabad azt pilulák (pirula) formájában bevenni, vagy ismét csak tinktúra formájában felhasználni.

Tudjon meg többet ➢

Görcsök gyógyítása gyógynövényekkel

Görcsök (izomgörcsök). Belsőleg A melegítő és görcsoldó tea a következőkből áll: Zingiber officinale – 1 rész Viburnum opulus – 2 rész Fogyasszuk szükség szerint. Bevehetünk helyet­te 5-15 csepp hólyagos lobélia (Lobelia inflata) tinktúrát, vagy 1-1 rész kamillából (Chamomilla recutita) és gyömbérből (Zingiber officinale) készí­tett teát. Külsőleg Használjunk gyömbér (Zingiber officinale) boro­gatást vagy melegítő olajokat, például kámfor (Cinnamomum camphora) olajat, Gaultheria procumbens olajat, vagy „Tigris Balzsamot”. Megjegyzés: Gyakran okoz görcsöket a hideg­ség, ezért igyekezni kell melegen tartani a tes­tet, meleg ételeket és italokat fogyasztani. Álta­lában jó, ha tartózkodunk szilárd táplálék felvé­telétől. A káliumnak nagy szerepe van a görcsök megelőzésében, kialakulásuk meggátolásában.

Hátfájdalmak gyógyítása gyógynövényekkel

Hátfájdalmak (gyakran vese, illetve húgyúti ere­detűek). Belsőleg Fogyasszunk vizelethajtó teát: Juniperus communis áltermés – 1 rész Arctostaphylos uva-ursi – 1 rész Petroselinum crispum gyökér – 1 rész Althaea officinalis gyökér – 1 rész Főzzünk lassú tűzön 56 g gyógynövénykeveréket 4 csészényi vízben 15 percig egy szorosan lezárt edényben, majd szűrjük le a levet és fogyasszunk belőle naponta 3-4×1 csészével. Használhatunk vizelethajtó-görcsoldó kombiná­ciót is: Chimaphila umbellata – 6 rész Valeriana officinalis – 1 rész Lobelia inflata – 1 rész Zingiber officinale gyökér – 1 rész Althaea officinalis gyökér – 1 rész Főzzünk lassú tűzön 56 g gyógynövénykeveréket 4 csészényi vízben 30 percen át, és igyunk meg naponta 3 csészével a teából. Ha szükséges többször is lehet, amíg a fájdalmak nem enyhül­nek. …

Tudjon meg többet ➢

Hidegség és görcsök gyógyítása gyógynövényekkel

Belsőleg Készítsünk téli tonikot a következőkből: Viburnum opulus – 2 rész Angelica archangelrca – 2 rész Mitchella repens – 2 rész Rubus idaeus – 2 rósz Chamomilla recutita – 1 rész Zingiber officinale gyökér – 1 rész Lobelia inflata – 1 rész Tegyük a keverék 170 g-ját 4 csészényi minőségi száraz borba. Melegítsük fel óvatosan egy lefe­dett edényben, de ne hozzuk forrásba. Hagyjuk állni 1 napig, majd szűrjük le és töltsük palack­ba. Naponta 3×1 evőkanállal vegyünk be az erősítő tinktúrából 20 perccel étkezés előtt. Külsőleg Alkalmazzunk forró gyömbér (Zingiber officinale) borogatást. Megjegyzés: Kerüljük a hideg és lédús, nagy víztartalmú ételeket. A recept jó a hidegség, le­vertség, hiánytünetek, menstruációs rendellenes­ségek és görcsök kezelésére. Ugyancsak hasz­nál izomgörcsök ellen is.

Izületi gyulladás és reuma gyógyítása gyógynövényekkel

Belsőleg Alkalmazzunk rá hatásos vértisztítót, úgy mint: Mahonia aquifolium gyökér – 6 rész Chimaphila umbellata, vagy Petroselinum crispum gyökér – 6 rész Sassafras albidum – 3 rész Zanthoxylum americanum – 3 rész Cimicifuga racemosa – 3 rész Guajacum – 3 rész Zingiber officinale gyökér – 2 rész Készítsünk teát. 28 g keveréket 30 percen át lassú tűzön főzzünk 2 csészényi vízben. Adjunk hozzá kevés szenna (Cassia senna) levelet, ha a bélműködés szabályozására is szükség van. Igyunk meg 2 óránként egy fél csésze forró teát, hogy verejtékezzünk, közben (két adag vértisz­tító tea bevétele között) pedig fogyasszunk ideg­erősítő tinktúrát vagy a keverék porát meleg víz­ben. Hasznosnak fog bizonyulni a következő egy­szerű készítmény, amelyben 1 :1 arányban van csukóka (Scutellaria sp.), közönséges macskagyökér …

Tudjon meg többet ➢

Kerti ruta

Kerti ruta gyógynövény

Neve: Kerti ruta (Ruta graveolens Rutaceae) A Kerti ruta felhasznált részei, avagy a drogok: Föld feletti részek. A Kerti ruta íze Keserű, csípős, meleg. A Kerti ruta alkalmazása Máj, lép, idegek, inak, méh, keringés. A Kerti ruta összetevői Illóolaj, flavonoidok, ezen belül rutin, csersav, pektin, kolin. A Kerti ruta hatása Görcsoldó, menstruációt elősegítő, ser­kentő, bőrizgató. A kerti rutát ideggörcsök, neuralgia, sérülés, gör­csök kezelésére, a feszült izmok és inak ellazítására használják külsőleg, alkoholos tinktúra, vagy olaj formájában. Alkalmazható belsőleg is, de csak módjával. A fülfájás enyhítésére csep­pentsünk néhány csepp olajat (amely a szoká­sos eljárással, az összezúzott növény olívaolajba ártatásával készíthető) egy vattapamatra és dug­juk a fülbe; gyereknek, felnőttnek egyaránt hasz­nál. A kínaiak gyógyászat nyugtatónak használja a ruta tinktúráját, valamint reumás fájdalmak …

Tudjon meg többet ➢

Kislexikon a gyógynövények alkalmazásához

Alkaloidok Az alkaloidok Nitrogén atomot tartalmazó, jelentős élettani hatással rendelkező növényi eredetű vegyületcsalád. Az alkaloidok egy része igen erős méreg, kis mennyiségek bevétele is halálhoz vezethet. A gyógyászatban jelentős szerepet kapnak, megfelelő adagokban történő alkalmazásukkal számos betegség sikeresen kezelhető. Beöntés Lehet gyógyteás beöntést is alkalmazni (pl. kamilla vagy körömvirág), mikor gyulladást akarunk csökkenteni, vagy csak tisztítani szándékozunk. Colon-hydro terápia során is alkalmazható a gyógynövényes tisztítás. Bármilyen bélrendszeri elváltozás esetében azonban kérjük ki szakember véleményét! Borogatás Vízgyógyászati fizikális eljárás, a test meghatározott területén hideg illetve meleghatás alkalmazása. A hatás tovább fokozható bizonyos gyógynövény adalékokkal (zsurlóval, tölgyfakéreggel, kamillával). A hideghatás használható helyi ízületi gyulladás csökkentésére, a fájdalom mérséklésére és az anyagcsere fokozására. A gyógynövényt tiszta sodrófával jól összetörjük, pépesítjük, majd fehér vászonkendőre …

Tudjon meg többet ➢

Köhögés és torokfájás gyógyítása gyógynövényekkel

Belsőleg Készítsünk köhögés sűrítményt az azonos mennyiségben összekevert gyógynövényekből: Inula heleriium Prunus serotina kéreg Glycyrrhiza glabra Sympthytum officinálé gyökér Tussilago farfara Lobelia inflata A gyógynövények főzetét addig kell tovább főz­ni, amíg az sűrű nem lesz. Vegyünk be a szirupból 1-1 evőkanállal óránként, illetve szükség szerint. Töltsük zselatin kapszulákba a következő nö­vények egyenlő arányban összekevert porát: Ulmus fulva Myrica cerifera kéreg Symphytum officinálé gyökér Verbascum thapsus Vegyünk be 2 kapszulát 2 óránként 1-1 kávés­kanál fokhagymaolaj és 5-10 csepp Echinacea angustifolia tinktúra kíséretében. Sokat használ a fe­hér tölgy (Quercus alba) kéregből készült beön­tés is. Megjegyzés: A köhögés és a torokfájás leküz­désében gyakran jót tesz egy rövid böjt, vagy meleg zöldséglevesből és levesesre főzött sze­mes gabonákból álló diéta.

Mire kell vigyázni a gyógynövények felhasználását illetően?

Fontos tudnivaló! A gyógynövények gyógyászati célra történő felhasználása előtt minden esetben kérje ki gyógyszerésze, kezelőorvosa tanácsát, mert ők az állapotának, korának, gyógyszerszedési szokásainak ismeretében egyénre szabott tanácsot tudnak adni az alkalmazható növényi eredetű készítményekkel kapcsolatban! Ha helyesen használjuk őket, a gyógynövények a legveszélytelenebb, a legbiztonságosabban használható gyógykészítmények. Ugyanakkor pontosan ismernünk kell ehhez a növények gyógyító hatását, és tudatában kell lennünk, hogy helytelen használat esetén problémákat is okozhatnak. A gyógynövényeknek nincsenek, vagy kismértékűek a mellékhatásaik, ha a hatásos, gyógyító kezeléshez szükséges mennyiségben használjuk fel őket. Negatív hatások csak akkor lépnek fel, ha valaki nem tanulmányozza kellő alapossággal azokat a figyelmeztetéseket, intelmeket, melyeket a herbalisták tesznek sok-sok év tapasztalatával a hátuk mögött felismerve a gyógynövények használatával járó esetleges veszélyeket. Cseranyagok A legtöbb …

Tudjon meg többet ➢