Kerti ruta

Kerti ruta gyógynövény

Neve: Kerti ruta (Ruta graveolens Rutaceae) A Kerti ruta felhasznált részei, avagy a drogok: Föld feletti részek. A Kerti ruta íze Keserű, csípős, meleg. A Kerti ruta alkalmazása Máj, lép, idegek, inak, méh, keringés. A Kerti ruta összetevői Illóolaj, flavonoidok, ezen belül rutin, csersav, pektin, kolin. A Kerti ruta hatása Görcsoldó, menstruációt elősegítő, ser­kentő, bőrizgató. A kerti rutát ideggörcsök, neuralgia, sérülés, gör­csök kezelésére, a feszült izmok és inak ellazítására használják külsőleg, alkoholos tinktúra, vagy olaj formájában. Alkalmazható belsőleg is, de csak módjával. A fülfájás enyhítésére csep­pentsünk néhány csepp olajat (amely a szoká­sos eljárással, az összezúzott növény olívaolajba ártatásával készíthető) egy vattapamatra és dug­juk a fülbe; gyereknek, felnőttnek egyaránt hasz­nál. A kínaiak gyógyászat nyugtatónak használja a ruta tinktúráját, valamint reumás fájdalmak …

Tudjon meg többet ➢

Kumarinok

A kumarin származékoknak vagy 800 faja ismert, glikozidos kötésben és szabadon is előforduló hatóanyagok. A növényekben gyökérserkentő, növekedést serkentő hatásuk van. Kémiai fő hatóanyaguknál fogva hatásaik: Hidroxikumarinok – elnyelik az UV-sugarakat, míg a barnító jellegű hosszabb hullámokat átengedik, ezáltal a napozókrémek adalékanyagai. Fraxin anyaga által húgyhajtó, eszkulin tartalmánál fogva fokozza az érfal rugalmasságát. Funarokumarinok – fokozzák a pigment képződést (pigment = a bőr festékanyaga) , ezért elsősorban pigment hiányos területeken alkalmazzák helyileg. Novobiocin hatásaként baktériumölő hatású. Piranokumarinok – a szív koszorúér tágítói, ezáltal javítják a szív vérellátását. Dikumarinok – fontos és erőteljes véralvadásgátlók, a protrombin -véralvadási faktor- szintézisét (előállítását) gátolják a májban. Szintetikus (gyógyszerészetileg előállított) formában vérrögképződés (trombózis) megelőzésére, vénafal gyulladások-visszerek gyógyításában használják a gyógyászatban. Gyógynövények: kamilla, levendula, menta, fahéj, …

Tudjon meg többet ➢

Májbetegségek gyógyítása gyógynövényekkel

Belsőleg Keverjük össze egyenlő arányban az alábbiakat: Acorus catamus Prunus serotina kéreg Gentiana sp. Mahonia aquifolium gyökér Rhamnus purshiana kéreg Hydrastis canadensis Taraxacum officinálé gyökér Dioscorea paniculata gyökér Lobelia inflata Zingiber officinálé gyökér Glycyrrhiza glabra A keveréket töltsük „00”-ás kapszulákba és ve­gyünk be naponta 3×2 darabot egy csésze pity­pang (Taraxacum officinale) teával 1/2 órával étkezés előtt, hogy segítsük az emész­tést, illetve étkezés után, hogy serkentse az epe elválasztását és kifejtse jótékony hatását a májra. Megjegyzés: A készítmény jót tesz máj-irritáció, görvélykór (scrofula), emésztési zavarok, szélképződés és székrekedés esetén.

Mérgező növények

Virágok, elsősegélynyújtás, mérgező növények – virágok listája Gyógynövények, virágok hatóanyagai közt is találhatunk mérgező hatású alkotókat, melyek kis adagban mégis gyógyhatást fejtenek ki (növények hatóanyagai -alkaloidák). Leginkább a gyógyszeripar használja fel megfelelő adagolásban és összetételben a mérgező növények kivonatait, hatásmechanizmusait. A mérgező növényekről való tájékozottság szükségszerűsége nem csak a gyógynövények, hanem az otthonunkban nevelt szoba- és kerti növényekre – virágokra is vonatkozik, melyek elérhető közelségben, elérhetőségben vannak a gyermekek, illetve a háziállatok számára. Mérgező hatásuk alapján a növények – virágok lehetnek mérgezőek, halálosan és fokozottan mérgezőek, illetve enyhén mérgezőek, és az adott növényeknek csak egy bizonyos részük (pl. burgonya), vagy az egész növény lehet mérgező tulajdonságú (növények részei). Az enyhén mérgező növények közé tartoznak azok a növények is, melyek allergiás …

Tudjon meg többet ➢