Álmatlanság gyógyítása gyógynövényekkel

Belsőleg Készítsünk forrázatot a következő növények azo­nos mennyiségeit összekeverve: Chamomilla recutita Valeriana officinalis Scutellaria sp.Nepeta cataria Betonica officinalis Mentha spicata Használjunk 28 g keveréket 2 csészényi vízhez és és hagyjuk benne ázni 10 percig; a teát lefekvés előtt igyuk meg. Abban az esetben ha nagyon valószínűtlen álmokat látunk, vagy nincs elég időnk az alvásra, készítsünk forrázatot az alábbiakból: Piper methysticum – 4 rész Medicago satrva – 1 rész Mentha piperita –  1 rész Rubus ideaeus lévél – 1 rész Melissa officinalis – 1 rész A forrázat erősségét változtassuk az igényeknek megfelelően, és édesítsük mézzel. A mámorbors (Piper methysticum) zsibbadó érzést válthat ki a nyelvben. Külsőleg Töltsünk meg egy kispárnát komlóval (Humulus lupulus) és fekete ürömmel (Artemisia vulgaris), és aludjunk ezen, …

Tudjon meg többet ➢

Bazsalikom (Ocimum basilicum)

A Bazsalikom népies neve: Királyfű, németbors. A Bazsalikom leírása Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik. Ázsia, Amerika, Afrika melegebb vidékein őshonos, hazánkban termesztik. Egyéves illatos, leginkább fűszerként elterjedt gyógynövény. Fűszeres illatú növény, tojásdad levelei kihegyezett csúcsúak, épszélűek, csipkések, vagy bevagdaltak, néha pirosra színeződnek. Virágzata laza álfüzér, kis virágai többnyire hatosával álörvöket alkotnak. Az ajakosvirágok színe fehér, sárgás, vagy pirosas, hosszúságuk 7-15 mm. A bazsalikomból készült tea jó az emésztési zavarokra, gyomorrontásra, lázra, meghűlésre, influenzára, vese- és húgyhólyagbántalmakra, fejfájásra, görcsökre, hányingerre, hányásra, székrekedésre, idegességre, illetve ideges tünetekre,  mivel szélhajtó, lázcsillapító, serkentő, vértisztító, vizelethajtó és idegerősítő hatása van. A Bazsalikom elterjedése Hazája India, melegebb vidékeken világszerte termesztik. Hogyan gyűjtsük a Bazsalikom gyógynövényt? A szár virágos, leveles felső részét hasznosítják gyógyászati célokra. Fűszer céljára …

Tudjon meg többet ➢

Fokhagyma

A Fokhagyma népies neve: Büdös hagyma. A Fokhagyma leírása A fokhagyma tulajdonképpen úgy működik, mint egy erős antibiotikum. Kiváló antioxidáns, csökkenti a vérnyomást, a koleszterin és triglicerid szintjét. Egyes szakértők szerint a fokhagyma igazán akkor hatásos, ha frissen fogyasztjuk és nem feldolgozva, kapszula vagy por formájában. A fokhagyma évelő, hagymás növény, több ezer éve gyógyszerként használják. Termesztik. A fokhagyma jellegzetes, intenzív szagát kéntartalmú vegyületek, a (di)allil-szulfidok okozzák. Hagymája hosszúkás, fehér buroklevelekkel takart fiókhagymákból épül fel. A szár középső részéig fejlődő levelek laposak, egyenesek, molyhos bevonatúak, szélük érdes. Gömbös álernyővirágzatát kevés számú fehéres vagy pirosas virág alkotja, megközelítően 3 mm hosszú lepellevelekkel és sarjhagymákkal. A Fokhagyma elterjedése Különösen Dél-Európában gyakran termesztett növény, hazája Közép-Ázsia. Hogyan gyűjtsük a Fokhagyma gyógynövényt? A gerezdeket …

Tudjon meg többet ➢

Görcsök gyógyítása gyógynövényekkel

Görcsök (izomgörcsök). Belsőleg A melegítő és görcsoldó tea a következőkből áll: Zingiber officinale – 1 rész Viburnum opulus – 2 rész Fogyasszuk szükség szerint. Bevehetünk helyet­te 5-15 csepp hólyagos lobélia (Lobelia inflata) tinktúrát, vagy 1-1 rész kamillából (Chamomilla recutita) és gyömbérből (Zingiber officinale) készí­tett teát. Külsőleg Használjunk gyömbér (Zingiber officinale) boro­gatást vagy melegítő olajokat, például kámfor (Cinnamomum camphora) olajat, Gaultheria procumbens olajat, vagy „Tigris Balzsamot”. Megjegyzés: Gyakran okoz görcsöket a hideg­ség, ezért igyekezni kell melegen tartani a tes­tet, meleg ételeket és italokat fogyasztani. Álta­lában jó, ha tartózkodunk szilárd táplálék felvé­telétől. A káliumnak nagy szerepe van a görcsök megelőzésében, kialakulásuk meggátolásában.

Gyógynövények tulajdonságai

A gyógynövények igen lényeges vonása, hogy bennük különböző gyógyító tulajdonságok tár­sulnak. Minden fajnak specifikus hatása van a szervezet egyes részeire, bizonyos szervrendsze­rére, ugyanakkor bizonyos mértékben rendelkez­nek teljesen általános hatással is. Ha gondosan mérlegeljük, hogy a kezelendő betegség mely gyógynövényekkel és mely terápiával orvosolható a legsikeresebben, akkor lehetővé válik, hogy a betegség egészével késedelem nélkül szembe szálljunk, így gyors javulás, gyógyulás érhető el minden érintett szervben a gyógynövény lehető legkisebb adagjával. Minden gyógynövény vegyületek százait tar­talmazza, amelyek valamilyen hatást gyakorol­nak a szervezetre. Ezeknek a vegyületeknek leír­hatók élettani hatásaik, sajátosságaik, így tud­juk, hogy sok növény a csersavaktól összehúzó és vérzéscsillapító hatással rendelkezik, mások aromás illóolajoknak köszönhetik izzasztó, ser­kentő és szélhajtó sajátságukat. A gyógynövényes gyógyítás sok évszázados gyakorlata folyamán kifejezések, fogalmak szá­zai születtek …

Tudjon meg többet ➢

Hátfájdalmak gyógyítása gyógynövényekkel

Hátfájdalmak (gyakran vese, illetve húgyúti ere­detűek). Belsőleg Fogyasszunk vizelethajtó teát: Juniperus communis áltermés – 1 rész Arctostaphylos uva-ursi – 1 rész Petroselinum crispum gyökér – 1 rész Althaea officinalis gyökér – 1 rész Főzzünk lassú tűzön 56 g gyógynövénykeveréket 4 csészényi vízben 15 percig egy szorosan lezárt edényben, majd szűrjük le a levet és fogyasszunk belőle naponta 3-4×1 csészével. Használhatunk vizelethajtó-görcsoldó kombiná­ciót is: Chimaphila umbellata – 6 rész Valeriana officinalis – 1 rész Lobelia inflata – 1 rész Zingiber officinale gyökér – 1 rész Althaea officinalis gyökér – 1 rész Főzzünk lassú tűzön 56 g gyógynövénykeveréket 4 csészényi vízben 30 percen át, és igyunk meg naponta 3 csészével a teából. Ha szükséges többször is lehet, amíg a fájdalmak nem enyhül­nek. …

Tudjon meg többet ➢

Kerti ruta

Kerti ruta gyógynövény

Neve: Kerti ruta (Ruta graveolens Rutaceae) A Kerti ruta felhasznált részei, avagy a drogok: Föld feletti részek. A Kerti ruta íze Keserű, csípős, meleg. A Kerti ruta alkalmazása Máj, lép, idegek, inak, méh, keringés. A Kerti ruta összetevői Illóolaj, flavonoidok, ezen belül rutin, csersav, pektin, kolin. A Kerti ruta hatása Görcsoldó, menstruációt elősegítő, ser­kentő, bőrizgató. A kerti rutát ideggörcsök, neuralgia, sérülés, gör­csök kezelésére, a feszült izmok és inak ellazítására használják külsőleg, alkoholos tinktúra, vagy olaj formájában. Alkalmazható belsőleg is, de csak módjával. A fülfájás enyhítésére csep­pentsünk néhány csepp olajat (amely a szoká­sos eljárással, az összezúzott növény olívaolajba ártatásával készíthető) egy vattapamatra és dug­juk a fülbe; gyereknek, felnőttnek egyaránt hasz­nál. A kínaiak gyógyászat nyugtatónak használja a ruta tinktúráját, valamint reumás fájdalmak …

Tudjon meg többet ➢

Majoránna

A Majoránna népies neve: pecsenyevirág, majoranna Majoránna leírása Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik, mediterrán vidékeken őshonos, nálunk termesztett egyéves fűszernövény. Íze kellemes. Fűszeres illatú, szürkén molyhos növény. Levelei kerek-tojásdadok. Fehéres vagy rózsaszín virágai mintegy 4 mm hosszúak, a tömötten egymásra simuló murvalevelek hónaljában, illetve végálló álfüzérben nyílnak. Majoránna elterjedése Hazája Észak-Afrika, Délnyugat-Ázsia. Fűszernövényként termesztik, ritkán elvadul. Hogyan gyűjtsük a Majoránna gyógynövényt? A növény évente kétszer aratható, virágos leveles szárát július-augusztus folyamán gyűjtik. Majoránna hatóanyagai: „Főként szabinénhidrát-tartalmú illóolaj; csekély mennyiségben fenol-glikozidok, mint az arbutin; flavonoidok, típusos cserzőanyagok.” Hogyan gyűjtsük a Majoránna gyógynövényt? A növény föld feletti virágos, leveles szárát hasznosítják gyógyászati célokra. Illóolajat (szabinént), cserzőanyagokat, flavonoidokat tartalmaz. Majoránna felhasználása: A majoránna kiváló görcsoldó, izzasztó, szélhajtó, erő­sítő (tonizáló), köptető, serkentő és menstruációt …

Tudjon meg többet ➢

Mérges szömörce okozta gyulladás gyógyítása gyógynövényekkel

Mérges szömörce (rhus toxicodendron) okozta gyulladás. Belsőleg Használjuk a következő vértisztító készítményt: Larrea tridentata – 1 rész Rumex crispus – 2 rész Echinacea angustifolia, vagy purpurea – 2 rész Tegyük a porkeveréket zselatin kapszulákba és vegyünk be 2 óránként 2 darabot belőle. A viszketés csillapítására és a fájdalom eny­hítésére szolgálnak a következő görcsoldók: Piper methysticum – 2 rész Valeriana officinalis – 1 rész Cimicifuga racemosa – 1 rész Lobelia inflata – 1/2 rész A porkeverékkel töltsük meg a zselatin kapszulá­kat és vegyünk be ezekből napjában 3×2 da­rabot. Készítsünk méregtelenítő teát Chrysanthemum morrifolium és Lonicera japonica virágainak nagyjából egyenlő mennyiségben való felhasz­nálásával. Külsőleg Tegyünk a bőrre pakolást az alábbi gyógynövé­nyekből: Symphytum officinale gyökér Althaea officinalis gyökér Ulmus fulva Aloe vera Hamamelis …

Tudjon meg többet ➢

Mire kell vigyázni a gyógynövények felhasználását illetően?

Fontos tudnivaló! A gyógynövények gyógyászati célra történő felhasználása előtt minden esetben kérje ki gyógyszerésze, kezelőorvosa tanácsát, mert ők az állapotának, korának, gyógyszerszedési szokásainak ismeretében egyénre szabott tanácsot tudnak adni az alkalmazható növényi eredetű készítményekkel kapcsolatban! Ha helyesen használjuk őket, a gyógynövények a legveszélytelenebb, a legbiztonságosabban használható gyógykészítmények. Ugyanakkor pontosan ismernünk kell ehhez a növények gyógyító hatását, és tudatában kell lennünk, hogy helytelen használat esetén problémákat is okozhatnak. A gyógynövényeknek nincsenek, vagy kismértékűek a mellékhatásaik, ha a hatásos, gyógyító kezeléshez szükséges mennyiségben használjuk fel őket. Negatív hatások csak akkor lépnek fel, ha valaki nem tanulmányozza kellő alapossággal azokat a figyelmeztetéseket, intelmeket, melyeket a herbalisták tesznek sok-sok év tapasztalatával a hátuk mögött felismerve a gyógynövények használatával járó esetleges veszélyeket. Cseranyagok A legtöbb …

Tudjon meg többet ➢