Bazsalikom (Ocimum basilicum)

A Bazsalikom népies neve: Királyfű, németbors. A Bazsalikom leírása Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik. Ázsia, Amerika, Afrika melegebb vidékein őshonos, hazánkban termesztik. Egyéves illatos, leginkább fűszerként elterjedt gyógynövény. Fűszeres illatú növény, tojásdad levelei kihegyezett csúcsúak, épszélűek, csipkések, vagy bevagdaltak, néha pirosra színeződnek. Virágzata laza álfüzér, kis virágai többnyire hatosával álörvöket alkotnak. Az ajakosvirágok színe fehér, sárgás, vagy pirosas, hosszúságuk 7-15 mm. A bazsalikomból készült tea jó az emésztési zavarokra, gyomorrontásra, lázra, meghűlésre, influenzára, vese- és húgyhólyagbántalmakra, fejfájásra, görcsökre, hányingerre, hányásra, székrekedésre, idegességre, illetve ideges tünetekre,  mivel szélhajtó, lázcsillapító, serkentő, vértisztító, vizelethajtó és idegerősítő hatása van. A Bazsalikom elterjedése Hazája India, melegebb vidékeken világszerte termesztik. Hogyan gyűjtsük a Bazsalikom gyógynövényt? A szár virágos, leveles felső részét hasznosítják gyógyászati célokra. Fűszer céljára …

Tudjon meg többet ➢

Betegségek gyógyítása

Az ebben a kategóriában megjelenő cikkek az egyes betegségek álta­lános kezelési javallatai, receptjei állnak. A kapcsolódó cikkek tudnivalói és adatai alapján épülnek fel, azonban ki-ki maga megtervezheti az adott betegségnek és állapotnak leginkább megfelelő (alternatív) kezelést az éppen hozzáférhető gyógynövények és táplálékok felhasználásával. A gyógynövény-összeállítások alkotórészeinek arányai súlyrészben vannak megadva.

Abban az esetben, ha az elkészíteni szándé­kozott recepthez hiányzik egy-két összetevő, pró­báljunk meg hasonló sajátságokkal rendelkező más fajokat használni helyettük. Ha egy alkotó­részt egyszerűen kihagyunk (esetleg kifelejtünk), a többi gyógynövény nagyobb arányban, illetve mennyiségben lesz jelen, és így a készítmény ha­tása valamelyest megváltozik.

Amikor az útmutatás szerint tea készítendő, pl. tinktúra is elő­állítható a keverékből, míg ha az előírás értelmében kapszulákba kéne tölteni a porkeveréket, szabad azt pilulák (pirula) formájában bevenni, vagy ismét csak tinktúra formájában felhasználni.

Tudjon meg többet ➢

Fejfájás gyógyítása gyógynövényekkel

Belsőleg Készítsünk teát az alábbi gyógynövények egyen­lő mennyiségeiből: Scutellaria sp. Valeriana officinalis Rosmarinus officinalis Chamomilla recutita Mentha piperita Igyunk meg 1/2-ed csészével minden órában a forrázatból, melyet szorosan lezárt edényben készí­tünk el. Külsőleg Dörzsöljünk a homlokunkra és halántékunkra ser­kentő hatású olajat, például gyömbérből (Zingi­ber officinale), borsmentából (Mentha piperita), kúszó fajdbogyóból (Caultheria procumbens), vagy „Tigris Balzsam”-ot, „illóolajos Balzsam”-ot  (utóbbi kettő Kínából származó, kereskedelemben kapható készítmény). Megjegyzés: Gyakran oka a fejfájásnak a be­lek és a gyomor működési zavara, máskor viszont stresszes, feszült állapot, megint máskor a vese vagy a májműködés gyengesége eredményezi. A belek működését és az emésztést rendbe kell hozni, esetleg enyhe hashajtóval, mint amilyen a vastagbél tonik.

Fokhagyma

A Fokhagyma népies neve: Büdös hagyma. A Fokhagyma leírása A fokhagyma tulajdonképpen úgy működik, mint egy erős antibiotikum. Kiváló antioxidáns, csökkenti a vérnyomást, a koleszterin és triglicerid szintjét. Egyes szakértők szerint a fokhagyma igazán akkor hatásos, ha frissen fogyasztjuk és nem feldolgozva, kapszula vagy por formájában. A fokhagyma évelő, hagymás növény, több ezer éve gyógyszerként használják. Termesztik. A fokhagyma jellegzetes, intenzív szagát kéntartalmú vegyületek, a (di)allil-szulfidok okozzák. Hagymája hosszúkás, fehér buroklevelekkel takart fiókhagymákból épül fel. A szár középső részéig fejlődő levelek laposak, egyenesek, molyhos bevonatúak, szélük érdes. Gömbös álernyővirágzatát kevés számú fehéres vagy pirosas virág alkotja, megközelítően 3 mm hosszú lepellevelekkel és sarjhagymákkal. A Fokhagyma elterjedése Különösen Dél-Európában gyakran termesztett növény, hazája Közép-Ázsia. Hogyan gyűjtsük a Fokhagyma gyógynövényt? A gerezdeket …

Tudjon meg többet ➢

Majoránna

A Majoránna népies neve: pecsenyevirág, majoranna Majoránna leírása Az ajakosvirágúak (Labiatae) családjába tartozik, mediterrán vidékeken őshonos, nálunk termesztett egyéves fűszernövény. Íze kellemes. Fűszeres illatú, szürkén molyhos növény. Levelei kerek-tojásdadok. Fehéres vagy rózsaszín virágai mintegy 4 mm hosszúak, a tömötten egymásra simuló murvalevelek hónaljában, illetve végálló álfüzérben nyílnak. Majoránna elterjedése Hazája Észak-Afrika, Délnyugat-Ázsia. Fűszernövényként termesztik, ritkán elvadul. Hogyan gyűjtsük a Majoránna gyógynövényt? A növény évente kétszer aratható, virágos leveles szárát július-augusztus folyamán gyűjtik. Majoránna hatóanyagai: „Főként szabinénhidrát-tartalmú illóolaj; csekély mennyiségben fenol-glikozidok, mint az arbutin; flavonoidok, típusos cserzőanyagok.” Hogyan gyűjtsük a Majoránna gyógynövényt? A növény föld feletti virágos, leveles szárát hasznosítják gyógyászati célokra. Illóolajat (szabinént), cserzőanyagokat, flavonoidokat tartalmaz. Majoránna felhasználása: A majoránna kiváló görcsoldó, izzasztó, szélhajtó, erő­sítő (tonizáló), köptető, serkentő és menstruációt …

Tudjon meg többet ➢