Borágó

A Borágó népies neve:

Uborkaszagú fű, borvirág, borecs.

A Borágó leírása

Az érdeslevelűek (Boraginaceae) családjába tartozik, amit a neve is elárul. Szárait, leveleit és a virágok csészéjét serteszőrök borítják. A Földközi-tenger vidékéről származik, egyéves fűszer- és dísznövény.

Felálló habitusú serteszőrös növény, a tőlevélrózsa alsó levelei nagyok, oválisak, a száron elkeskenyedők, szárnyaltak, felülről lefelé állók. A pártacső nagyon rövid, 5 kerékalakban kiszélesedő cimpával. A 2-3 cm széles égszínkék bókolóvirágokban feketés-ibolya, kúp alakú, összenőtt porzólevelek találhatók.

A Borágó elterjedése

Termesztett dísz- és gyógynövény, helyenként elvadul. A Földközi-tenger partvidékéről származik.

Hogyan gyűjtsük a Borágó gyógynövényt?

A növény virágos hajtását, valamint magját hasznosítják gyógyászati célokra. Május- júniusban virágzik.

A Borágó hatóanyagai:

A növény nyálkaanyagokat, flavonoidokat, pirrolizidin alkaloidokat, nyomokban illóolajat tartalmaz. Magja gazdag gamma-linolénsavban, amely értékes zsírsav, a vér kedvező zsír- és koleszterin-szintjeinek kialakításában van szerepe.

A Borágó felhasználása:

Vizelethajtó, izzasztó, gyulladáscsökkentő és immunstimuláló tulajdonságai ismeretesek. Régen elsősorban a népi gyógyászat használta béltisztítóként, köhögések, reumatikus fájdalmak, visszérgyulladás és változókori panaszok esetén. Mivel csak elenyésző mennyiségben tartalmaz mérgező alkaloidokat, az esetleges felhasználás dacára zöldségnövényként aggodalom nélkül fogyasztható. Táplálék kiegészítő szerként a menstruáció előtti tüneteket enyhíti.

Tea: Jó vizelethajtó, alkalmazása vese- és hólyagbántalmak esetén ajánlott. Borogatás: Negyed liter forró vízzel forrázzunk le 5 evőkanál apróra vágott borágó-levelet, majd 10 perc eltelte után szűrjük le. Mullpólyás borogatást tehetünk a gyulladt bőrfelületre, naponta akár többször is. Olaj: A gyulladt és száraz bőr bedörzsölésére javallott. A borágóolaj gyógynövény-szaküzletekben és bioboltokban kapható. Fűszerként: Virágát salátákba, köretek és sütemények díszítésére használják, akár szárítva is.

Közismert vizelethajtó, de alkalmazzák vese- és hólyagbántalmak esetén is. Külsőleg kelések érlelésére használják borogatóként, illetve toroköblítőként. Tudományosan igazolt, hogy jótékony hatást fejt ki neurodermatitis (allergiás vagy idegi alapú bőrbetegségek) esetén. Szilícium tartalma miatt pedig szerepe van a hajszálak, körmök, kötőszövetek felépítésében.

Jó tudni a Borágóról!

A borágó levelét és virágát nem szabad túlzott ideig használni, mert úgy vélik, hogy bizonyos alkaloida-tartalma miatt káros hatású lehet. Orvosi használata lehetséges májkárosító hatása miatt háttérbe szorul.

Érdekesség a Borágó kapcsán:

Gyenge, friss levelét hideg italok készítéséhez, szendvicsek ízesítésére és sószegény diétához ajánlják.

A Borágó az alábbi gyógynövény kategóriába tartozik:

Kék, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.